Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rok do Brexitu: Jak postrzegają go obywatele Unii w UK?

Rok do Brexitu: Jak postrzegają go obywatele Unii w UK?
Brexit podzielił nie tylko Brytyjczyków, ale i Europejczyków. (Fot. Getty Images)
Na rok przed planowanym opuszczeniem Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo, uczestnicy projektu EURACTIV rozmawiali z różnymi grupami osób, w tym z obywatelami brytyjskimi i obywatelami UE, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii, aby dowiedzieć się, co czują w sprawie Brexitu.
Reklama

Wielka Brytania formalnie opuści Wspólnotę 29 marca 2019 roku po decyzji Brytyjczyków w referendum w czerwcu 2016 roku. Wynik plebiscytu podzielił opinię publiczną i otworzył bramę zawziętym debatom w Wielkiej Brytanii, Brukseli i wielu krajach Europy.

“Ludzie nie wiedzieli, na co tak naprawdę głosują, to były głosy za ignorancją i strachem” – twierdzi Lucia Campetella, Włoszka, która mieszka w Zjednoczonym Królestwie od 10 lat. Campetella twierdzi, że czuje się uwięziona. Pomimo poszukiwania pracy poza Wielką Brytanią, jedynie Londyn wydaje się jej być miejscem oferującym wiele możliwości.

Dla Doroty Staniak, Polki, która prowadzi własną kawiarnię w północno-wschodnim Londynie, Brexit wymusił dyskusje w rodzinie na temat narodowej tożsamości. "Zapytałam o to moje dzieci, które stwierdziły, że najpierw są Brytyjczykami, a potem Polakami. Urodziły się tutaj i czują się bardziej Brytyjczykami” – twierdzi.

Staniak oddala wszelkie obawy, że Polacy zagrażają Brytyjczykom, jeśli chodzi o pracę. “Wielu ludzi uważa, że Polacy zabierają Wyspiarzom pracę, ale to nieprawda” – podkreśla. Tłumaczy, że kiedy pracowała jako sprzątaczka w hotelu, tylko dwie osoby na 40 zatrudnionych były Brytyjczykami. "Jest wiele miejsc pracy, a Brytyjczycy nie chcą pracować w tych sektorach" – podsumowuje Polka.

Nick Otterwell z Canterbury - kierownik na farmie sałaty - obawiał się jak Brexit wpłynie na branżę, gdyż większość zatrudnionych pochodziło z Bułgarii i Rumunii.

“Nikt nie twierdzi, że świat po Brexicie będzie idealny, ale nie znam przypadku w historii, że większa wolność jest gorsza od mniejszej wolności” – twierdzi z kolei Gawain Towler z partii UKIP.

Steve Bray, prounijny działacz z Walii, który stoi pod parlamentem Wielkiej Brytanii za każdym razem, gdy ten się zbiera, uważa, że nadszedł czas, aby przemyśleć ten proces i oskarżyć zwolenników Brexitu o oszukiwanie wyborców.

Zwolenniczka Unii Jane Pierce z Londynu, mieszkała i pracowała we Francji oraz Hiszpanii. Angielka chciałaby, aby jej dzieci miały możliwość podobnych doświadczeń. Teraz obawia się, że posłowie nie chcą dyskutować na temat zasadności Brexitu ani miedzy sobą, ani z wyborcami.

"Po Brexicie Wielka Brytania będzie wyglądać jak zubożały bezsilny chrząszcz leżący na plecach" - podkreśliła Brytyjka cytowana przez serwis Euractiv.com.

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   21 marca, 18:12

   torby bazarowe roszczeniowcom tanio !!!! po co cisnąć się na pokoju zrób brexit !!!

  • Andy
   21 marca, 19:31

   "Nikt nie twierdzi, że świat po Brexicie będzie idealny, ale nie znam przypadku w historii, że większa wolność jest gorsza od mniejszej wolności"

   hehe.
   1) wieksza wolnosc jest gorsze jesli korzysta z niej glupiec
   2) wieksza wolnosc to Brytyjczycy maja teraz. moga handlowac, zyc, uczyc sie etc. w EU bez ograniczen.

   No ale czego mozna sie spodziewac po UKIPie.

  • Do Polski landlord
   21 marca, 20:33

   Weź zamknij mordę smieciu. Jesteś tak żałosny jak twoje zjebane komentarze cwelu. Tak czytam twoje komentarze i myśle ze musisz mieć wyjątkowo niskie IQ

  • Do polski landlord
   21 marca, 21:34

   Polaka poznać między innymi po tej bezinteresownej debilnej złośliwości. Po tym "polactwie" cholernym co wyłazi takiemu z buciorów...

  • THC
   21 marca, 22:29

   I znowu jak jest artykuł o brexicie to plebs ma najwięcej do powiedzenia. Jak się ma paszport to nie zmienia się nic. Hue hue hue ;D

  • Agus
   21 marca, 22:30

   Mam tylko pytanie czy po 29marca 2019 zabiorą benefity ? Bo to dla mnie bardzo ważne...

  • Marek
   22 marca, 03:08

   Weźcie się za robotę a nie za benefit. W tym roku podatkowym zapłaciłem 9000 funtów podatku na darmozjadow. Mam nadzieję że z roku na rok będą uciąć benefity.

  • He he he
   22 marca, 06:55

   THC twój komentarz jak ulał pasuje do ciebie

  • Zeus
   22 marca, 07:38

   Moje dzieci urodzily sie tutaj I czuja sie brytyjczykami.-kretynka. TYSIACOM POLAKOM dzieci sie tutaj urodzily ale doopy wiekszosc ma na normalne wysokosci.A ta wyzej S....a niz doope ma.Trzeba bylo polskie go uczyc wiec brytyjczycy ze slowa w butach! !!

  • Willys
   22 marca, 07:39

   Bo wiesz hehehe.THC to taki londynkowy pajacyk-glupek.ale to kazdy wie i nikt nie zwraca juz uwagi na jego 4 zwroty ktore klepie jak mantre od poczatku.

  • Do polski landlord
   22 marca, 09:39

   Czytelnik i Thc maja nowego Szefa. Polski Landlort jak go czytam to napewno ma brytyjski paszport tylko zarabia wiecej niz THC i Czytelnik bo przebija ich glupota na ryj...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Reklama