Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rodzice Polki skazanej na dożywocie opublikowali list od papieża Franciszka

Rodzice Polki skazanej na dożywocie opublikowali list od papieża Franciszka
Marta Herda (Fot. Collins Courts)
List od papieża Franciszka oraz nagranie wideo Marty Herdy czytającej książeczkę dla dzieci opublikowali w ostatnich dniach rodzice Polki skazanej na dożywocie. W ubiegłym tygodniu sąd odrzucił jej apelację od wydanego rok temu wyroku.
Reklama

Marta Herda z Arklow została uznana winna zabicia kolegi z pracy Csaby Orsosa z Węgier w 2013 roku. Rozpędzonym samochodem wjechała do morza, w wyniku czego mężczyzna utonął. Według prokuratorów, kobieta zrobiła to specjalnie, mając świadomość, że Csaba nie potrafi pływać. Polka podtrzymuje, że jest niewinna.

W momencie wypadku wyłącznie jej okno (kierowcy) było otwarte. W wyniku śledztwa ustalono również, że nieszczęśliwie zakochany chłopak przez dwa lata prześladował i nachodził Herdę, która nigdy nie dała mu do zrozumienia, że może mieć szansę na związek.

W miniony czwartek zakończyła się rozprawa przed irlandzkim sądem apelacyjnym. Podtrzymał on wyrok sądu pierwszej instancji: dożywocia.

Marta Herda i jej rodzina są zdeterminowani i zamierzają odwoływać się od wyroku do Irlandzkiego Sądu Najwyższego, a jeśli to nie pomoże, to do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jednocześnie rodzice 30-latki założyli dwujęzyczną stronę internetową pomocdlamarty.pl. W środę opublikowali na niej list przesłany w imieniu papieża Franciszka do matki skazanej. Korespondencję przetłumaczył na język angielski dziennik “Irish independent”.

“Szanowna Pani, w imieniu Jego Świątobliwości Franciszka dziękuję za list z dnia 15 grudnia br., w którym pisze Pani z wielkim bólem o trudnej sytuacji swojej Córki, osadzonej w więzieniu. Pragnę powiadomić, że Ojciec Święty ogarnia Panią i Jej córkę Martę swoją modlitwą, polecając Was miłosierdziu Bożemu. Jego Świątobliwość zachęca Panią do ufnej modlitwy i ofiarowania swoich spraw Matce Najświętszej, która również była pod krzyżem. (...) Bóg, bogaty w miłosierdzie, niech umocni Panią i Jej Córkę i pomoże w rozwiązaniu tej trudnej sytuacji” - można przeczytać w liście datowanym na 28 grudnia 2016 roku.

Korespondencję podpisał Mons. Paolo Borgia, asesor Sekcji ds. Ogólnych w Sekretariacie Stanu.
Wczoraj na stronie zostało opublikowane również wideo, w którym Herda czyta po polsku bajkę. Post został zatytułowany: ”Czy ta osoba mogłaby kogokolwiek zabić?”. Kobieta miała przygotować nagranie dla dzieci swojej siostry.

Wideo zostało zarejestrowane na tle półki z książkami. Według “Irish Independent", Polka pracuje w Dóchas Centre w więzieniu Mountjoy jako bibliotekarka.

 

  Komentarze


  • Emigrant
   19 października 2017, 20:49

   Scandal!!! Ok zginął człowiek okoliczności może nie sa 100% jasne ale dożywocie??? To tylko pokazuje jak nas na wyspach traktują! Gdyby było tak że ten nieszczęśliwie zakochany koleś w akcie desperacji ja zabił ( żeby już z nikim innym nie byla) dostał by góra 10 lat albo by skończył w psychiatryku!

  • Czytelnik
   19 października 2017, 20:59

   Ale jak to dożywocie? Sama mogła przecież zginąć i co on robił w jej aucie. Pewnie jechali razem do rewenju po benefity

  • Venom
   20 października 2017, 00:02

   Dziewczyna jest nie winna , to pewnik a prawo w uk jest o zgrozo czasami po prostu porąbane , ale abym nie był gołosłowny podobnie jest tez w Polsce i tu mamy przykładowa sprawę Arkadiusza Kraski , gdzie chłop siedzi już 18 lat bez żadnych dowodów jego winy , mimo zebranych dowodów na jego niewinność jego apelacje są odrzucane tu np na grupie jest nagranie gdzie świadek mówi kto to jest czyli o prawdziwym mordercy https://www.facebook.com/groups/265269377281344 warto przewertować

  • Czytelnik anonimowy
   20 października 2017, 08:38

   A ja przeczowam ze kobieta doskonale wie co zrobila i moglo to byc zaplanowane z jej strony facet nieszczesliwie sie zakochal i zmarl zostal zamordowany ja uwazam ze z ta kobieta cos bylo nie tak.Jezeli nie chciala go to mogla sie odseperowac na dobre zglosic to.Tak postepuja mordercy i ona nim jest.Nie ma wytlumaczenia na to co sie stalo i nie wywinie sie z tego.Trzeba wiedziec czego sie chce jak powinno sie zyc co sie robi! Pozdro.

  • Maniutek
   20 października 2017, 10:14

   No chyba już mądrzejszego , uczciwszego , prawego , najsprawiedliwszego ze sprawiedliwych i większego mózga od tego czytnika i całej tej grupy "brytyjskich" prowokatorów no to na całym kontynencie afrykańskim , to nie ma !!!

  • Ciota
   20 października 2017, 20:29

   Ale jakim prawem?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.05.2019
  GBP 4.877 złEUR 4.299 złUSD 3.844 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Reklama