Menu

Rio: Karol Bielecki chorążym reprezentacji Polski

Rio: Karol Bielecki chorążym reprezentacji Polski
Gratulujemy naszemu sportowcowi tej zaszczytnej roli. (Fot. Getty Images)
Piłkarz ręczny Karol Bielecki został wybrany na chorążego polskiej reprezentacji na igrzyska w Rio de Janeiro - zdecydował Polski Komitet Olimpijski (PKOl).
Reklama

34-letni reprezentant kraju, srebrny i dwukrotnie brązowy medalista mistrzostw świata, poprowadzi biało-czerwonych podczas ceremonii otwarcia w nocy z 5 na 6 sierpnia czasu polskiego.

"Karol to osoba, która nie tylko jest wybitnym sportowcem, ale także została nagrodzona trofeum Międzynarodowego Komitetu Fair Play. W trakcie uprawiania sportu przeżył osobistą i ogromną tragedię. Nie poddał się, podjął ryzyko i w dalszym ciągu należy do najlepszych na świecie" - podkreślił prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Bielecki wystąpił w finale MŚ w Niemczech w 2007 roku, a Polska przegrała w nim z zespołem gospodarzy 24:29. W 2009 roku biało-czerwoni przegrali w półfinale w Chorwacji, również z gospodarzami, a w meczu o trzecie miejsce pokonali Duńczyków 31:23. Ostatni duży sukces Bieleckiego z drużyną narodową miał miejsce przed rokiem w Katarze, gdy Polacy zdobyli brąz po zwycięstwie nad Hiszpanami 29:28. Wcześniej w półfinale przegrali z... gospodarzami.

W 2016 roku Bielecki i jego koledzy z Vive Tauronu Kielce osiągnęli historyczny wynik - triumfowali w Lidze Mistrzów po wygranej w finale rzutami karnymi z węgierskim MVM Veszprem. Był to największy sukces klubowej piłki ręcznej w Polsce. Mecz miał dramatyczny przebieg, bowiem kwadrans przed końcem drugiej połowy Vive przegrywało dziewięcioma punktami, ale zdołało doprowadzić do dogrywki i lepiej wykonywało rzuty z siedmiu metrów.

W 2010 roku Bielecki był bliski zakończenia kariery z powodu kontuzji oka. W towarzyskim meczu z Chorwacją jeden z rywali przypadkowo uderzył go palcem, doprowadzając do poważnego urazu narządu wzroku. Polscy i niemieccy lekarze próbowali uratować oko, ale bezskutecznie. Obecnie występuje w meczach w specjalnych goglach ochronnych.

Przed czterema laty w Londynie flagę niosła tenisistka Agnieszka Radwańska. Była pierwszą Polką, która dostąpiła tego zaszczytu. W historii najwięcej było zapaśników, lekkoatletów, wioślarzy, ale tylko Waldemar Baszanowski (dwukrotny mistrz w podnoszeniu ciężarów, 1964, 1968) trzykrotnie był chorążym.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama