Menu

Rewolucja motoryzacyjna? Nie w Polsce

Rewolucja motoryzacyjna? Nie w Polsce
Eksperci zwracają uwagę, że w Polsce nie ma "w zasadzie żadnej infrastruktury przystosowanej do obsługi nowych pojazdów". (Fot. Getty Images)
W czasie, gdy w USA, Wielkiej Brytanii czy w Niemczech na ulicach pojawia się coraz więcej elektrycznych pojazdów, w Polsce wciąż przodują samochody spalinowe. Jak wskazuje Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, rewolucja samochodowa w Polsce nastąpi, ale znacznie później niż w innych regionach świata.
Reklama

Według Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM), elektromobilność ma szansę w Polsce, ale na większą skalę jedynie w transporcie publicznym. "Potwierdza to zaprezentowany niedawno raport Analiza stanu rozwoju oraz aktualnych trendów rozwojowych w obszarze elektromobilności w Polsce opublikowany przez resort przedsiębiorczości i technologii, który określa proces elektryfikacji transportu drogowego jako znajdujący się na wstępnym etapie rozwoju" - wskazuje SDCM.

Cena elektrycznych pojazdów jest zbyt wysoka dla przeciętnego mieszkańca Polski. (Fot. Getty Images)

W Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech, wspomniany wstępny proces elektryfikacji już się zakończył, a infrastruktura drogowa jest w pełni przystosowana do obsługi pojazdów na prąd. Co więcej - np. w Wielkiej Brytanii, 1/3 wszystkich dróg jest już przygotowana na obsługę pojazdów bez kierowców dzięki inteligentnym znakom drogowym wyposażonym w technologię Bluetooth. Wiele krajów Europy Zachodniej utworzyło nawet specjalne fundusze drogowe na ten cel.

Jak zauważa prezes SDCM Alfred Franke, w Polsce barier do pokonania jest "zbyt dużo". "Na razie mamy niecałe 4 tys. elektrycznych pojazdów, a doliczając hybrydy typu plug-in, trochę powyżej 6 tys." - wskazuje.

Dodaje, że licznik tyka, do miliona daleko i to nie tylko w perspektywie 2025 roku, a patrząc na tempo wzrostu liczby pojazdów elektrycznych w Polsce nie ma co liczyć, że liczba ta zostanie osiągnięta. Tym samym z zapowiadanego miliona elektryków robi się już powoli 300 tys., a i to jest wariant bardzo optymistyczny. "Zatem według urealnionego licznika w Polsce brakuje 296 tys. pojazdów elektrycznych " - podkreśla Franke.

W opinii ekspertów SDCM, "nie ma w tym nic dziwnego". Wskazują na wysoką dla Polaków cenę nowych pojazdów oraz "w zasadzie brak jakiejkolwiek infrastruktury". W całej Polsce jest zaledwie 700 stacji do ładowania pojazdów 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama