Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Resort cyfryzacji przypomina o e-meldunku

Resort cyfryzacji przypomina o e-meldunku
Zameldowanie się w Polsce jest możliwe poprzez internet. (Fot. Thinkstock)
Resort cyfryzacji przypomniał na Twitterze o możliwości meldowania się przez internet. Ta nowa możliwość to efekt noweli ustawy o ewidencji ludności, która obowiązuje od 1 stycznia.
Reklama

Każdy obywatel Polski musi pamiętać o tym, że w kraju istnieje obowiązek meldunkowy. Dotyczy to zarówno obywateli polskich jak i mieszkajacych w Polsce cudzoziemców. Od 1 stycznia nie trzeba meldować się osobiście w urzędzie; można to zrobić za pomocą specjalnej e - usługi. Można się zameldować na pobyt stały, czasowy, przemeldować, zameldować czy przemeldować i zameldować niepełnoletnie dziecko.

Procedura zaczyna się na stronie www.obywatel.gov.pl, na której wybieramy interesującą nas usługę i potwierdzamy swoją tożsamość Profilem Zaufanym (eGO).

Następnie należy zaznaczyć, czy chodzi nam o zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, zameldowanie dziecka, czy skorzystanie z pełnomocnictwa do zameldowania innej osoby.

W zależności od wybranej opcji będą potrzebne skany pełnomocnictw, dokumentów potwierdzających prawo do lokalu, oświadczenia właściciela itd.

Resort cyfryzacji informuje, że w przypadku gdy chodzi o zameldowanie siebie, nasze dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Jeśli wniosek składa pełnomocnik, konieczne jest dołączenie upoważnienia w formie załącznika.

Wniosek o zameldowanie wysyłamy online do właściwego miejscowo urzędu, odpowiedniego dla miejsca zameldowania stałego/czasowego. Zostanie on automatycznie wybrany na podstawie wprowadzonego nowego adresu zameldowania.

Jeśli dołączyliśmy wszystkie potrzebne dokumenty, urzędnik zamelduje cię od razu po otrzymaniu twojego zgłoszenia. Jeśli dołączyło się do formularza skany dokumentów – urzędnik może poprosić o ich oryginały i dopiero po wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości dokona meldunku.

 

  Komentarze


  • Peters
   4 stycznia, 10:01

   Chyba po to aby placic za smieci. Nie sluchaj cie tego. Sam musialem sie tlumaczyc z meldunku w uk. Bo chcieli mi dowalic oplate za smieci w gminie. Zlodzieje. Najlepiej byc bezdomnym pl wtedy nic wam nie zrobia.

  • Czytelnik anonimowy
   4 stycznia, 10:13

   Kiedy przyjechałem do UK w 2012 roku to wszystkim powtarzałem: jeśli mieszkacie na stałe w UK to wymeldujcie się w Polsce bo będziecie mieć kłopoty. Jak wymeldowałem siebie i swoją rodzinę krótko przed wyjazdem. Wielu Polaków trzyma adresy zameldowania w Polsce na zasadzie, a może tam kiedyś wrócę. Jak wrócisz to się zameldujesz, a jak cię tam nie ma to się wymelduj. Ludzie sobie nie zdają sprawy ile różnych kłopotów można się nabawić mając adres zameldowania w Polsce i na przykład nie odbierać listów poleconych, które przychodzą na ten adres. Prosta droga do dużych kłopotów.

  • Bb
   4 stycznia, 10:17

   Jak zwykle BB czuwa. Jestesmy skatalogowani jak bydlo, chca miec nad nami kontrole, skany, dna w bazie gozej niz panstwo totalitarne, a mowia ze PL jest panstwem wolnym i demokratycznym . Tutaj ta role przejely banki i trzymaja ludzi za jaja. W PL byle przyglup ma wglad w twoje dane.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama