Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Report: Polish salaries may catch up with the EU average in 2038

Report: Polish salaries may catch up with the EU average in 2038
W tym roku pod kątem zarobków Polacy wyprzedzili Chorwację oraz Węgry, ale zostali też wyprzedzeni przez Litwę. (Fot. Getty Images)
It takes 18 years for Polish salaries to reach the average EU level of earnings, according to Grant Thornton's calculations. The report is based on the assumption that the dynamics of wage growth in all EU countries will be the same as in the last 3 years. 'There is an enormous distance, even a multi-generational one, to cover all the time' - assessed the experts' report.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według tegorocznej edycji raportu "Salary Catch Up Index", w 2019 r. Polska plasowała się na siódmym miejscu od końca pod względem średniego wynagrodzenia brutto w krajach Unii Europejskiej. Nominalnie Polacy zarabiali prawie trzykrotnie mniej niż średnia unijna i prawie pięć razy mniej niż w prowadzącym w zestawieniu Luksemburgu. W porównaniu z zeszłorocznym raportem firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton, Polska nieznacznie wyprzedziła Chorwację i Węgry, ustępując jednocześnie Litwie.

Inaczej zestawienie zarobków wygląda, jeśli uwzględni się siłę nabywczą pieniądza w poszczególnych krajach UE. Wtedy Polska plasuje się na 8 miejscu od końca, a w porównaniu z obywatelem Luksemburga Polacy są 3 razy mniej zamożni.

Tomasz Wróblewski z Grant Thornton, prezentując raport podczas konferencji online zwrócił uwagę, że w ostatnich trzech latach (2017-2019) dynamika płacy brutto w Polsce wyniosła 5,6 proc. rocznie (po uwzględnieniu inflacji), tymczasem w UE było to średnio niespełna 0,4 proc. To oznacza, że pensje w Polsce rosły w ostatnich trzech latach 15-krotnie szybciej niż średnio w Unii Europejskiej.

Ciągle jednak - jak wskazał - Polaków dzieli ogromny dystans do średnich zarobków w UE. "W 2000 r. nasze zarobki sięgały jednej piątej zarobków Europejczyka, a w 2019 – jednej trzeciej. Relacja płac w Polsce do średniej w Niemczech wzrosła z 16 do 26 proc. Do pokonania jest cały czas olbrzymi dystans, wręcz wielopokoleniowy" - zauważył.

Z wyliczeń firmy wynika, że jeśli obecna dynamika płac utrzyma się w przyszłości we wszystkich krajach, Polska dogoni średnie unijne zarobki w lipcu 2038 roku. 

Obecnie przeciętny Polak zarabia 64 404 złotych rocznie. Przeciętny Brytyjczyk w tym samym okresie zarobi przeciętnie 35 423 funtów, a przeciętny Niemiec - 40 500 euro.

Czytaj więcej:

"NYT": Zasiłki dla bezrobotnych często wyższe od wcześniejszych pensji

Ile zarabiać w UK, aby być szczęśliwym? Są wyniki badania

Londyn: £30 tys. rocznie za wyprowadzanie psa dyrektora

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement