Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Report: Poles in the home office. What should they improve in their remote work?

Report: Poles in the home office. What should they improve in their remote work?
53 proc. pracujących z domu w Polsce uważa, że ich warunki pracy nie są komfortowe. (Fot. Getty Images)
Remote work has become the norm for most employees in the world, including some Poles. Some Poles have moved from offices to homes, but - according to the Fellowes report - only a few of them have a convenient, ergonomic workplace at their disposal.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wynika z międzynarodowego badania "Nowy system pracy", przeprowadzonego na zlecenie Fellowes, ponad połowa pracujących zdalnie Polaków (53%) twierdzi, że ich domowe stanowisko pracy powoduje więcej bólu, dolegliwości i napięcia niż przestrzenie do pracy w biurze. Jednocześnie aż 79% z nich uważa, że lepsze środowisko pracy w domu zwiększyłoby ich motywację i wydajność.

Badanie Fellowes pokazuje, że czterem na dziesięciu pracownikom zdalnym w Polsce pracodawca w ogóle nie zapewnił żadnego dodatkowego sprzętu poprawiającego komfort pracy w domu, a wielu kolejnym nie zapewnił takiego wyposażenia w stopniu wystarczającym. W efekcie aż 76% zapytanych pracowników musiało ponieść koszty na własną rękę. Wydatki na sprzęt biurowy podnoszący komfort pracy wyniosły średnio 2,5 tys. zł, a w przypadku 35% badanych – nawet ponad 3 tys. zł.

"Rozważając wady i zalety pracy zdalnej, można by śmiało stwierdzić, że dla pracodawcy jest to zysk w postaci zniwelowania kosztów utrzymania biura, czego niestety nie można powiedzieć o kosztach, które ponosi pracownik podczas wykonywania pracy zdalnej w domu" – przekazała Elżbieta Bożejewicz, prezes Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

W Polsce możliwość oddelegowania pracownika do pracy zdalnej w czasie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, a także w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, jest uregulowana prawnie. Mówi o tym ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Jeżeli na jej podstawie pracodawca wyda polecenie pracy zdalnej, polski pracownik nie może się sprzeciwić. Przepisy nie regulują jednak formy, w jakiej polecenie to ma zostać wydane, nie mówią też dokładnie, jaki sprzęt do pracy powinien zostać przekazany pracownikowi.

W Wielkiej Brytanii nakaz pracy zdalnej jest jedynie zaleceniem. 

W USA w ubiegłym roku zdalnie pracowało 71 proc. populacji, w UK - 48 proc., w Niemczech - 50 proc., a w Polsce zaledwie 5,8 proc. pracujących.

Czytaj więcej:

Badanie: Praca zdalna efektywniejsza, ale zabiera więcej czasu

GUS: Polscy pracodawcy nie chcą pracy zdalnej

Badanie: 4 na 10 pracujących zdalnie Polaków poniosło dodatkowe koszty

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement