Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Reparacje wojenne dla Polski. Brytyjski minister zabrał głos

Reparacje wojenne dla Polski. Brytyjski minister zabrał głos
Wiceminister brytyjskiego MSZ Alan Duncan. (Fot. Getty Images)
Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.
Reklama
Reklama

Duncan wystąpił na zakończenie 30-minutowej debaty zwołanej przez urodzonego w Warszawie posła Partii Konserwatywnej Daniela Kawczyńskiego, który domagał się informacji na temat planów Londynu dotyczących uzyskania reparacji wojennych od Niemiec za zniszczenia w Wielkiej Brytanii i Polsce. Dyskusja odbyła się nie w głównej izbie, ale w Westminster Hall, co wiąże się z niższą rangą polityczną wydarzenia.

Wiceminister podkreślił, że z punktu widzenia brytyjskiego rządu kwestia roszczeń została "ostatecznie rozwiązana" wraz z podpisaniem w 1990 roku traktatu o ostatecznej regulacji w odniesieniu do Niemiec (tzw. traktatu 2+4).

Jak zaznaczył, brytyjskie władze "nie mają planów ponownego otwarcia kwestii roszczeń dotyczących niemieckich reparacji za zniszczenia w toku II wojny światowej, w tym za zniszczenia brytyjskich miast".

"Wierzymy, że istnieją ryzyka związane z ponownym otwarciem przez Polskę kwestii niemieckich reparacji i jasno przedstawiliśmy swoje stanowisko polskiemu rządowi. To, czy zdecydują się dalej pociągnąć ten temat i jak rozwiązać tę kwestię, leży w gestii polskiego i niemieckiego rządu. (...) Wielka Brytania wierzy, że nigdy nie powinniśmy zapomnieć lekcji historii, ale także nie powinniśmy zatrzymywać się w przeszłości" - tłumaczył.

Występujący wcześniej Kawczyński argumentował, że Niemcy nigdy nie przeprosiły za zniszczenia wyrządzone w Polsce w czasie II wojny światowej i nie wypłaciły odpowiednich odszkodowań.

Polityk przyznał, że odradzano mu poruszanie tego tematu ze względu na negocjacje w sprawie Brexitu, ale - jak ocenił - "to jest dokładnie ten moment, w którym należy podnieść ten temat: kiedy wychodzimy z Unii Europejskiej i odzyskujemy suwerenność, niepodległość i kontrolę nad polityką zagraniczną".

Jak zapowiedział, pracuje obecnie z zespołem prawników nad otwarciem ścieżki umożliwiającej domaganie się reparacji od Niemiec na rzecz Wielkiej Brytanii przed brytyjskimi sądami.

Kawczyński dodał, że dotychczas wypłacona przez Niemcy w formie reparacji wojennych wobec wszystkich państw kwota 75 mld euro wydaje się "zapierająco dech niska, jeśli pamięta się, że każe nam się zapłacić 40 mld funtów za zuchwałą decyzję o wyjściu z Unii Europejskiej".

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama