Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Rent in Scotland rising faster than wages

Rent in Scotland rising faster than wages
Ceny wynajmu nieruchomości są coraz wyższe. (Fot. Thinkstock)
Labour has stepped up calls for rent controls to be imposed on private landlords in Scotland after figures revealed rent rises were outstripping wage increases over the past five years.
Advertisement
News available in Polish

Z oficjalnych statystyk rynku pracy w Szkocji wynika, że średnia tygodniowa płaca wzrosła z 396 funtów w 2012 roku do 442 funtów w 2017 roku, czyli o 46 funtów. Czynsz natomiast wzrósł o 90 funtów.

Szkocka Partia Pracy stwierdziła, że dane odzwierciedlają fatalną sytuację rynku mieszkaniowego w regionie. "Kryzys mieszkaniowy w Szkocji powoduje, że czynsze w sektorze prywatnym rosną szybciej niż płace, co sprawia, że ludzie stają się ubożsi” - zaznaczyła polityk Partii Pracy z Glasgow, Pauline McNeill.

"Zbyt wiele młodych rodzin wpada w błędne koło. Brak tanich mieszkań zmusza ludzi do prywatnego wynajmowania, na co wydają krocie i nie mogą odłożyć na zaliczkę na kupno własnej nieruchomości” - dodała McNeill.

Rząd szkocki oświadczył, że już podejmuje działania mające na celu poprawę na rynku wynajmu prywatnego. Chce złagodzić nieuzasadnione podwyżki, a także ustalić dogodniejsze warunki wypowiedzeń dla najemców.

"Planujemy wybudować 50 tys. tanich domów, z których 35 tys. będzie przeznaczonych na mieszkania socjalne” - podkreślił minister Kevin Stewart.

Z drogimi cenami wynajmu borykają się również mieszkańcy brytyjskiej stolicy. Jak wykazały ostatnie badania, w poszukiwaniu tańszych domów londyńczycy wyprowadzają się coraz dalej od centrum.

Średnia cena wynajmu w regionie wzrosła o 16 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. (Fot. Thinkstock)

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Advertisement