Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rekordowe poparcie Irlandczyków dla UE

Rekordowe poparcie Irlandczyków dla UE
Zdecydowana większość Irlandczyków jest zadowolona z obecności w Unii. (Fot. Thinkstock)
Zdecydowana większość Irlandczyków popiera członkostwo kraju w Unii Europejskiej. W plebiscycie przeprowadzonym przez EM Ireland/Red C na 'tak' zagłosowałoby 92% mieszkańców Zielonej Wyspy. To największe poparcie Wspólnoty Europejskiej w historii tego kraju.
Reklama

Rekordowa liczba Irlandczyków cieszy się z obecności ich kraju w Zjednoczonej Europie. Odkąd Irlandia stała się członkiem Unii w 1973 r., poparcie dla integracji jeszcze nigdy nie było tak wysokie – informuje serwis www.newstalk.com.

W sondażu większość Irlandczyków uznała również, że Wielka Brytania popełnia błąd decydując się na Brexit. 44% ankietowanych zgodziło się, że wyjście UK z Unii pomoże zjednoczyć Irlandię z Irlandią Północną, 44% było innego zdania, a 12% nie wiedziało, jakiej udzielić odpowiedzi.

Osoby poniżej 35. roku życia były najbardziej skłonne stwierdzić, że Brexit pomoże zjednoczyć Irlandię. Osoby starsze nie były już tego takie pewne (39%).

Aż 73% pytanych Irlandczyków uważa, że Wielka Brytania nie powinna opuszczać jednolitego rynku i unii celnej. Stwierdzenie to jeszcze bardziej poparli irlandzcy rolnicy (83%).

Coroczne badanie odczuć Irlandczyków wobec UE wskazuje również na rosnące poparcie dla zaangażowania Irlandii w zwiększoną współpracę w zakresie obrony i bezpieczeństwa w Unii.

"Ludzie wyrazili się jasno – opuszczenie Unii nie leży w interesie Irlandii” - stwierdził Noelle O'Connell z EM Ireland. "Istnieje jednak zrozumiała obawa przed Brexitem i zmianami, które za sobą niesie, a mianowicie granicy z UK i stosunków handlowych obu państw" – dodał O'Connell.

Sondaż przeprowadzono 15 i 21 marca 2018 roku wśród tysiąca Irlandczyków powyżej 18. roku życia.

irlandia jest członkiem Unii Europejskiej od 1 stycznia 1973 roku. (Fot. Thinkstock)

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama