Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rejestracja "settled status": Kolejna faza testowa od 21 stycznia

Rejestracja "settled status": Kolejna faza testowa od 21 stycznia
Rejestracja i uzyskanie "settled status" jest dla obywateli Unii Europejskiej warunkiem do pracy i życia w Wielkiej Brytanii po Brexicie. (Fot. Getty Images)
Miliony obywateli UE zamieszkałych na Wyspach, w tym Polacy, będą mogły od 21 stycznia złożyć wniosek o status osoby osiedlonej (ang. settled status), który służy do zabezpieczenia ich praw po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. To kolejna faza testowa programu.
Reklama

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozszerza testy na wszystkich obywateli UE, którzy posiadają ważny paszport oraz członków rodziny obywateli spoza UE z ważnym dokumentem biometrycznym. 

W przypadku braku takiego dokumentu będzie możliwe wypełnienie wniosku na podstawie dowodu osobistego, ale procedura będzie trwała dłużej i będzie wymagała przesłania dokumentu pocztą do wskazanego brytyjskiego urzędu.

Jest to trzecia faza procesu i oczekuje się, że po 21 stycznia wniosek złoży znaczna część z ok. 3,5 miliona obywateli Unii mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Drugi etap testów był otwarty dla 250 tys. osób z wybranych grup zawodowych, m.in. dla wykładowców akademickich i pracowników służby zdrowia. Podczas tej fazy złożono jedynie 15,5 tys. wniosków.

Home Office otrzymał pozytywną opinię 77 proc. wnioskodawców, ale aż 10 proc. nie było w stanie skorzystać z aplikacji EU Exit, która jest niezbędna do przeprowadzenia weryfikacji dokumentów tożsamości. Funkcja nie działała na iPhone'ach oraz nie rozpoznawała paszportów na modelach Androida.

Nieuzyskanie "setlled status" w terminie mogłoby skutkować uznaniem pobytu danej osoby w UK za niezgodny z prawem. (Fot. Getty Images)

Niektórzy w pośpiechu kupowali nawet telefony, które pozwalały na bezproblemową rejestrację - informuje "The Guardian".

Home Office zapewnia jednak, że jest "na dobrej drodze", aby dostarczyć łatwy w użyciu system, który oficjalnie zostanie uruchomiony dla wszystkich 30 marca br.

Brytyjskie MSW podkreśla też, że kolejna faza procesu rejestracji była "całkowicie dobrowolna" i gdyby doszło do porozumienia w sprawie Brexitu, obywatele UE będą mieli czas do czerwca 2021 r., aby ubiegać się o status osoby osiedlonej.

Nieuzyskanie "settled status" w terminie mogłoby skutkować uznaniem pobytu danej osoby w Wielkiej Brytanii za niezgodny z prawem.

 

  Komentarze


  • Geszefty w UK
   10 stycznia, 23:27

   czy ktos juz przeliczyl ile zarobia na Brexicie ? 3,5 mln X £65 od glowy..

  • Do Maciej Motriuk
   11 stycznia, 00:42

   Po twojej wypowiedzi sadze,ze jestes debilem nie 2 klasy tylko 3 , numer NI a numer dokumentu nice nie maja nic wspolnego , skladek NI nie wyplacisz sobie I nikt ci ich nie zwroci jak ci sie tutaj nie podoba mozesz dobrowolnie wyjechac nik nikogo nie bedzie wyrzucal a caly problem tkwi w ustawach eu a ze jest nas tu najwiecej to maja sie kogo czepiac nawet w PL kochaja twoje pieniadze a nie ciebie jak by tak bylo to by nie zabiegali I zagwarantowanie nam pobytu tu bo ktos musi urobic na 500+ I mamuski co beda rodzily po 4 lub wiecej dzieci by dostac social emeryture I dlatego chce nas opodatk

  • THC
   11 stycznia, 14:37

   Mariany jak zwykle przeliczja co ile kosztuje. I nawzajem jeden drugiemu liczy ile zarabia. huehuehue ;D

  • Sylwia
   12 stycznia, 11:43

   Ja pracuje w NHS i biorąc udział w pilotażowym programie dostałam settled status w ciagu 24h. Składanie aplikacji jest Proste.
   Szpital w którym pracuje zwraca koszt opłaty za aplikacje.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.07.2019
  GBP 4.721 złEUR 4.248 złUSD 3.787 złCHF 3.857 zł

  Sport


  Reklama