Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Referendum dot. Brexitu należy unieważnić. Złamano prawo"

"Referendum dot. Brexitu należy unieważnić. Złamano prawo"
Kampania zwolenników Brexitu budzi wiele wątpliowści.(Fot. Getty Images)
'Jest wielce prawdopodobne', że Brytyjczycy opowiedzieli się za Brexitem w referendum, z powodu nielegalnego przekroczenia dopuszczalnych wydatków przez zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii - informuje dziennik 'The Independent'.
Reklama
Reklama

Z analizy cyfrowej kampanii "Leave” wynika, że "przekonała” ona dziesiątki milionów ludzi w ostatnich kluczowych dniach, już po przekroczeniu limitu wydatków – co pozwoliło zmienić wynik – twierdzi profesor Philip Howard, dyrektor Oxford Internet Institute.

Dowody przeciwko liderom kampanii "Leave” jutro zostaną złożone w Sądzie Najwyższym.  Sprawa ma rozstrzygnąć w ciągu kilku tygodni, czy w związku ze złamaniem prawa wynik referendum można uznać za nieważny.

Naukowiec podkreśla, że gdyby 634 751 osób zagłosowało inaczej niż zagłosowało w czerwcu 2016 roku, Wielka Brytania pozostałaby w Unii Europejskiej. Howard dowodzi, że już po przekroczeniu limitu wydatków przez zwolenników wyjścia ze Wspólnoty, mieli oni szansę wpłynąć na decyzję ponad 800 tys. wyborców. 

Czy referendum zostanie unieważnione? (Fot. Getty Images)

Wcześniejsze badania pokazują, że 20-30 proc. głosujących zdecydowało jak zagłosować już na kilka dni przed referendum, a 50% z nich podjęła decyzję to w dniu plebiscytu. 

"Jeśli reklamy na Facebooku trafiły do dziesiątek milionów ludzi po tym, jak zwolennicy Brexitu nie powinni już prowadzić kampanii w internecie, to nie ma wątpliwości, że wpłynęło to na decyzję ogromnej liczby ludzi" - podkreślił profesor.

Philip Howard oparł swoje badania na materiałach ujawnionych przez Facebooka komisji Izby Gmin, która badała wydatki kampanii "Vote Leave" oraz na "relacjach napisanych przez zaangażowanych w kampanię".

Naukowiec zwrócił uwagę na to, że liderzy kampanii na rzecz pozostania UK w Unii zostali zmuszeni do zaprzestania umieszczania reklam online, ponieważ osiągnęli limit wydatków. Zwolennicy Brexitu natomiast kontynuowali reklamę w internecie po tym terminie, co później zostało uznane przez Komisję Wyborczą za złamanie prawa.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama