Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Record number of EU nationals working in UK

Record number of EU nationals working in UK
W ostatnim kwartale ok. 925 tys. osób pracujących na Wyspach pochodziło z krajów UE8, w tym - z Polski. (Fot. Getty Images)
The number of EU workers in the UK has jumped by nearly 100,000 to a new record high, official statistics have revealed.
Advertisement
News available in Polish

Około 2,38 mln obywateli UE było zatrudnionych w Wielkiej Brytanii od stycznia do marca 2019 r. - o 98 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. W porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami 2016 r. - krótko przed referendum ws. Brexitu - liczba ta wzrosła o 237 tys.

ONS podaje, że w okresie od stycznia do marca 2019 r. w Wielkiej Brytanii pracowało około 1,32 miliona obywateli spoza UE, czyli o 80 tys. więcej niż rok wcześniej.

Za ten wzrost w dużej mierze odpowiadali Rumuni i Bułgarzy. Szacuje się, że w pierwszych trzech miesiącach br. w Wielkiej Brytanii zatrudnionych było 423 tys. obywateli tych dwóch krajów Europy Wschodniej - to o 70 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.

Imigranci jednak nie boją się Brexitu? (Fot. Getty Images)

W ostatnim kwartale br. ok. 925 tys. osób pracujących na Wyspach pochodziło z krajów UE8, które przystąpiły do ​​Unii w 2004 r. - Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji i Słowenii. Z kolei nieco ponad milion pochodziło z 14 państw z dłuższym stażem we Wspólnocie, m.in. z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Francji.

"W ciągu ostatniego roku wzrost liczby pracowników urodzonych poza Wielką Brytanią odpowiada za nieco ponad połowę wzrostu netto zatrudnienia, co pokazuje, że imigracja wciąż ma kluczowe znaczenie dla brytyjskiej gospodarki" - zauważa cytowany przez Jerseyeveningpost.com Jonathan Portes, profesor ekonomii w King's College London.

W grudniu ub. roku brytyjski rząd przedstawił plany największej zmiany systemu imigracyjnego od ponad 40 lat. W ramach tzw. "Białej księgi Brexitu" Brytyjczycy zamierzają ściągać do siebie wysoko wykwalifikowanych pracowników z krajów Wspólnoty (także z Polski) i ograniczyć saldo migracyjne do mniej niż 100 tys. rocznie.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Advertisement