"Rasija, Rasija!" Russia went crazy after winning with Spain

Radość Rosjan po wygraniu ich reprezentacji z Hiszpanią na mundialu. (Fot. Getty Images)
Crying, cheers of joy, dancing and running on the streets is a reaction of the inhabitants of Russian cities to the Sunday victory of the Russian team over Spain and the first in history (after the collapse of the USSR) promotion to the quarterfinals of the World Cup football.

Rzuty karne przesądziły o sensacyjnym zwycięstwie Rosji nad Hiszpanią 4-3 w pierwszym wczorajszym meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. W regulaminowym czasie i po dogrywce, kończonej w deszczu, był wynik 1:1. Na moskiewskim stadionie Łużniki spotkanie oglądali m.in. król Hiszpanii Filip VI i rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew.

"Wszyscy ludzie biegali wzdłuż głównej ulicy miasta i krzyczeli: Rasija, Rasija!. Nasza reprezentacja naprawdę zaskoczyła wszystkich. Przed meczem z Hiszpanią obawiałam się kompromitacji. Nawet porażki w najwyższym wymiarze na tych mistrzostwach. Tymczasem nasi piłkarze sprawili sensację” – opisała reakcję na ulicach Krasnodaru Julia Golowa.

Dla Rosji był to najważniejszy mecz od 10 lat, kiedy to w 2010 roku pokonała Holandię w ćwierćfinale mistrzostw Europy.

"Ludzie skakali, płakali i śmiali się na zmianę po tym jak Igor Akinfiejew obronił decydujący rzut karny. Wszyscy są bardzo podekscytowani. Ja także jestem zaskoczona, ale przede wszystkim dumna z naszych piłkarzy. Kiedy wróciłam do domu, moja mama przyznała, że pociekło jej kilka łez po tym meczu, choć na co dzień nie interesuje się piłką nożną” – przyznała z kolei Alina Litwinowa, wolontariuszka z Wołgogradu.

Podobna radość panowała w strefie kibica w Soczi. Zainteresowanie spotkaniem było tak duże, że przed bramkami do strefy kibica zgromadziły się tłumy. Większość osób zmuszonych było obejrzeć spotkanie przed strefą kibica. W zależności od miejsca telebim był w miarę dobrze widoczny.

Po ostatnim rzucie karnym szał radości był ogromny. Gromkie "Rasija, Rasija” niosło się daleko po nadmorskiej promenadzie. Na ulicach miasta samochody jeździły wolno, a kierowcy cały czas trąbili i wywieszali szaliki w narodowych barwach. Piesi natomiast w radosnych pochodach przemierzali ulice miasta, ale widoczni byli głównie na nadmorskiej promenadzie. Świętowanie potrwa zapewne do późnych godzin nocnych.

To właśnie w Soczi reprezentacja Rosji zagra w sobotę w ćwierćfinale mistrzostw świata 2018.

Egipt
47' Ahmed Fathi (sam.)
59' Denis Czeryszew
62' Artiom Dziuba
73' Mohamed Salah
Mecz 33
Samaragodz. 15:00 (UK)
25 June
Urugwaj
3:0
Rosja
10' Luis Suarez
23' Denis Czeryszew (sam.)
90' Edinson Cavani
Mecz 51
Moskwa (Łużniki)godz. 15:00 (UK)
1 July
Hiszpania
4:5
Rosja
11' Siergiej Ignaszewicz (sam.)
Mecz 60
Olimpijski Stadion Fiszt w Soczigodz. 19:00 (UK)
7 July
Rosja
5:6
Chorwacja
31' Denis Czeryszew
115' Mario Fernandes