Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: W Polsce będzie brakować programistów co najmniej do 2020 r.

Raport: W Polsce będzie brakować programistów co najmniej do 2020 r.
W Polsce wciąż jest za mało programistów. (Fot. Getty Images)
W Polsce od 5 lat brakuje ok. 50 tys. programistów i taka sytuacja ma się utrzymać do 2020 roku - prognozują eksperci. Zaznaczają również, że na rozwiązanie problemu związanego z niedoborem specjalistów potrzebujemy przynajmniej 12 lat.
Reklama
Reklama

Dane z opublikowanego pięć lat temu raportu przygotowanego dla Komisji Europejskiej przez firmę Empirica pokazywały, że do roku 2020 w samej tylko Unii Europejskiej zabraknie niemal 1 mln programistów. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku deficyt ten wyniesie nie 1 mln a 600 tys. wakatów.

"Poprosiliśmy Komisję Europejską o najnowsze dane i okazało się, że zapotrzebowanie na programistów w krajach Unii Europejskiej spadło. Obecnie mówi się o 600 tys. wakatów. To jednak nie oznacza mniejszej liczby stanowisk w IT. Obniżony deficyt jest dowodem na pozytywne efekty kształcenia programistów. Liczba miejsc pracy rośnie a zarazem coraz więcej osób dołącza do branży" - przekazał szef marketingu w szkole programowania online Kodilla.com Marcin Kosedowski.

Eksperci z Kodilla.com na podstawie obserwacji rynku przygotowali dwie wersje prognozy. W optymistycznym scenariuszu około 2030 r. w Polsce udałoby się załatać lukę związaną z niedoborem programistów, zakładając, że do tego czasu drastycznie nie wzrośnie zapotrzebowanie firm na rodzimych pracowników. Jeżeli jednak Zachód wchłonie naszych specjalistów, a na to nałoży się niż demograficzny skutkujący coraz mniejszą liczbą absolwentów informatyki, polski deficyt może się nadal pogłębiać.

Zgodnie z danymi otrzymanymi na prośbę Kodilla.com z ministerstwa nauki, od 2014 r. rocznie kierunki związane z IT opuszcza w Polsce nie więcej niż 12-14 tys. absolwentów uczelni państwowych i niepublicznych.

"Na Zachodzie system edukacji jest o wiele bardziej nowoczesny niż w Polsce. Obok tradycyjnych uczelni funkcjonują szkoły zawodowe oraz szkoły programowania. U nas z bootcampów programistycznych również korzysta coraz więcej osób, jednak to zaledwie kropla w morzu potrzeb" - podkreślił Kosedowski.

Eksperci z firmy Empirica przyznają, że wysiłki nad zapełnieniem luki w branży IT zaczęły przynosić pewne rezultaty. Zaczęli się nią interesować politycy i osoby odpowiedzialne za edukację. Według danych Komisji Europejskiej tylko w Polsce liczba specjalistów IT w ciągu ostatnich czterech lat wzrosła o 15 proc. (z 393 tys. do 452 tys.). Prognozuje się, że w ciągu kolejnych czterech lat urośnie o 18 proc. co oznacza dużo szybszy wzrost niż np. w Hiszpanii (12 proc.) czy Wielkiej Brytanii (10 proc.).

Eksperci zaznaczają, że w związku z prognozowanym dużym wzrostem liczby nowych miejsc pracy w polskiej branży IT firmy będą musiały zatrudniać osoby początkujące lub samodzielnie je sobie wyszkolić. Taki eksperyment przeprowadziła niedawno Aviva, przekwalifikowując do pracy na stanowiskach IT osoby pracujące do tej pory w zupełnie innych działach, m.in. finansach, administracji, HR czy call center.

Firma Empirica, która opracowała ostatnie raporty dla Komisji Europejskiej zaznacza, że bez względu na to, które prognozy o deficycie programistów się potwierdzą, zapotrzebowanie na nich będzie nadal rosło. Dlatego szansą na załatanie luki mają być osoby pochodzące z innych środowisk niż IT, niezwiązane do tej pory z programowaniem - podkreślali eksperci.

"Według Komisji Europejskiej, problem ze znalezieniem pracowników IT ma obecnie jedna trzecia firm w Polsce. Ale z naszych obserwacji rynku wynika, że deficyt jest znacznie większy. Rekruterzy proponują coraz wyższe stawki, kandydaci mogą przebierać w już istniejących ofertach, w dodatku nadal powstają nowe firmy i tworzą się nowe wakaty. Jak widać, ta sytuacja co najmniej przez najbliższych kilka lat się nie zmieni, dlatego jeżeli ktoś myśli o zmianie ścieżki kariery, to teraz jest na to doskonały moment" - zaznaczył Kosedowski. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama