Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Rosną wyzwania dla NHS

Raport: Rosną wyzwania dla NHS
NHS zmaga się z rosnącą i coraz dłużej żyjącą populacją. (Fot. Getty Images)
Głównymi zagrożeniami dla zdrowia Brytyjczyków są cukrzyca, choroby serca, demencja i choroba Alzheimera - wynika z opublikowanego niedawno raportu rządowej agencji Public Health England (PHE).
Reklama
Reklama

Szczegółowy raport omawia m.in. zmiany w zakresie zdrowia ludności i średniej długości życia, przyczyny śmierci i przewlekłych chorób, stan zdrowia dzieci, nierówności w poziomie opieki zdrowotnej na terenie kraju, a także spodziewane zmiany w najbliższych latach i ich konsekwencje dla publicznej służby zdrowia.

Autorzy podkreślają, że populacja Wielkiej Brytanii ciągle rośnie (w tym dzięki imigracji), a ludzie żyją coraz dłużej, ale wiąże się z tym konieczność przygotowania systemu długoterminowej opieki zdrowotnej dla osób starszych oraz zmierzenia się z zagrożeniami związanymi z cukrzycą, otyłością i zdrowiem psychicznym w społeczeństwie.

Według danych, średnia długość życia wynosi nieco ponad 79 lat dla mężczyzn i 83 lata dla kobiet, a Brytyjczycy są "zdrowsi niż kiedykolwiek wcześniej". Zaznaczono jednak, że wciąż istnieją poważne nierówności, które potrafią skutkować różnicą nawet 19 lat długości życia między osobami zamieszkującymi najbogatsze i najbiedniejsze regiony kraju.

Zwrócono uwagę, że średnia długość życia Brytyjek plasuje je nieco poniżej unijnej średniej, na 18. miejscu wśród 28 państw członkowskich Unii Europejskiej: za innymi krajami zachodniej Europy, np. Włochami, Hiszpanią, Francją i Luksemburgiem. Brytyjki wciąż jednak żyją dłużej niż kobiety z państw Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. Polski, Estonii, Chorwacji i Bułgarii.

Autorzy powtórzyli także pojawiające się ostrzeżenia dotyczące postępującego starzenia się brytyjskiego społeczeństwa, zwracając uwagę, że liczba osób powyżej 85. roku życia potroiła się w porównaniu z latami 70. i w 2031 roku przekroczy dwa miliony osób.

Wydłużający się czas życia oznacza zarazem, że kobiety spędzają około 20 lat w kiepskim zdrowiu, a mężczyźni - 16 lat. Osoby starsze najczęściej skarżą się na bóle pleców i szyi, choroby reumatyczne, problemy ze skórą, ograniczenia wzroku i słuchu, migreny oraz stany depresyjne.

Jak dodano, najczęstsza przyczyna śmierci wśród kobiet - demencja i choroba Alzheimera - stanie się w najbliższych latach także najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn, wyprzedzając choroby serca. Zdaniem autorów będzie to stanowić wyzwanie dla sektora długoterminowej opieki zdrowotnej nad osobami starszymi. Szczególnie, że - jak w ostatnich miesiącach ostrzegali eksperci - planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może oznaczać utratę łatwego dostępu do pracowników z państw Wspólnoty, w tym Polski.

Eksperci odnotowali również, że coraz mniej Brytyjczyków - zaledwie 15 proc. populacji - pali papierosy i spodziewają się dalszego spadku - do 10 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat. Jednocześnie jednak zauważono istotny wzrost problemu otyłości: w 2016 roku aż co czwarty dorosły mieszkaniec kraju był otyły.

Odnosząc się do treści raportu, szef PHE Duncan Selbie podkreślił, że nierówności w stanie zdrowia i dostępu do służby zdrowia mają także wpływ na przyszły rozwój brytyjskiej gospodarki.

"Pracując nad długoterminowym planem rozwoju publicznej służby zdrowia, musimy mieć poważne ambicje. Jeśli przygotujemy się w odpowiedni sposób, skupiając się na przeciwdziałaniu chorobom, zysk w formie zdrowszego społeczeństwa i bardziej zrównoważonego modelu służby zdrowia będzie olbrzymi" - ocenił.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama