Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Rok 2021 był najgorszy od dekady pod względem antysemityzmu

Raport: Rok 2021 był najgorszy od dekady pod względem antysemityzmu
Najbardziej antysemickim regionem według raportu jest Europa. Zjawisko to rośnie w Wlk. Brytanii, Austrii i Niemczech. (Fot. Getty Images)
Rok 2021 był na świecie najbardziej antysemickim rokiem od dekady - wynika z corocznego raportu stworzonego przez Światową Organizację Syjonistyczną i Agencję Żydowską. Co najmniej 10 antysemickich zajść miało miejsce średnio każdego dnia, a rzeczywista liczba jest prawdopodobnie wyższa, ponieważ wiele incydentów nie jest zgłaszanych.
Reklama
Reklama

Głównymi antysemickimi aktami były graffiti, profanacja, wandalizm i propaganda, ale przemoc fizyczna i werbalna nadal stanowiła prawie jedną trzecią z nich. Najbardziej antysemickim regionem według raportu była zdecydowanie Europa, gdzie miała miejsce prawie połowa wszystkich zarejestrowanych aktów antysemickich.

W Wielkiej Brytanii zarejestrowano o połowę więcej zajść w ciągu pierwszych sześciu miesięcy niż w minionym roku (wzrost z 875 do 1 308). W tym samym okresie liczba incydentów w Austrii podwoiła się w porównaniu do roku 2020.

Liczba incydentów w Niemczech również wzrosła, prawie tyle samo w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021 r. (1 850) co w całym 2020 r. (1 909). W ciągu ostatnich czterech lat przestępstwa na tle antysemickim nasiliły się szczególnie we wschodnich landach.

Ameryka Północna znalazła się tuż za nią, a w Stanach Zjednoczonych odnotowano 30 proc. wszystkich incydentów antysemickich. Zarówno w Kanadzie, jak i w Australii zaobserwowano "drastyczny wzrost" w tym zakresie. W Nowym Jorku odnotowano podwojenie liczby incydentów z 252 w 2020 r. do 503 w 2021 r. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r., a w pierwszej połowie roku Los Angeles odnotowało wzrost o 59 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r.

Z kolei według lokalnej społeczności żydowskiej liczba zajść antysemickich w Rosji spadła. Według raportu opublikowany przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 stycznia) w minionym roku nie było morderstw na tle antysemickim, ale miały miejsce wydarzenia, które wydają się zbiegać ze wzrostem liczby ataków antysemickich.

Ta korelacja była widoczna zwłaszcza w maju, kiedy miały miejsca żydowskie święto Szawuot i muzułmańskie Id al-Fitr, Dzień Nakby (dzień katastrofy jak Palestyńczycy nazywają utworzenie Izraela w 1948 r.), Dzień Jerozolimy (izraelskie święto upamiętniające zjednoczenie miasta w 1967 r.), Dzień Al-Quds (wyrażający poparcie dla sprawy palestyńskiej), eskalacja konfliktu Izraela z Hamasem na tle eksmisji Palestyńczyków z dzielnicy Szejch Dżarrah i tendencja do antysemickiej przemocy w popularnej aplikacji TikTok.

Każde z tych wydarzeń wiązało się ze znaczącym wzrostem incydentów antysemickich.

W Europie w grę miał wchodzić również inny czynnik - podkreślają autorzy raportu. W maju większość krajów na kontynencie zniosła blokady związane z Covid-19. I chociaż wybuch pandemii w 2020 r. związany był już ze wzrostem antysemityzmu w związku z licznymi teoriami spiskowymi, w 2021 r. dotyczyły one szczepionek przeciw Covid-19.

Niektóre osoby i działacze występujący przeciwko koronarestrykcjom zaczęli porównywać ideę obowiązkowych szczepień z polityką nazistowskich Niemiec podczas Holokaustu. Było to często obserwowane podczas protestów, podczas których wielu ludzi nosiło żółte gwiazdy, by podkreślić rzekome porównanie.

"Użycie tych symboli stworzyło niepokojące zjawisko zwane trywializacją Holokaustu, którego głównym celem jest zmniejszenie wymiarów Holokaustu oraz jego historycznej wyjątkowości i znaczenia" – czytamy w raporcie.

Czytaj więcej:

"The Guardian": Google zwleka z usuwaniem antysemickich "recenzji" muzeum Auschwitz

Dwie osoby aresztowane po pobiciu rabina koło synagogi pod Londynem

Student-neonazista uznany za winnego terroru, planował "zabić wszystkich Żydów"

Brytyjska organizacja: "Twitter nie reaguje na antysemickie wpisy"

Londyn: Czterokrotny wzrost ataków na Żydów podczas wojny w Strefie Gazy

W UK rekordowa liczba antysemickich incydentów

USA: Porywacz teksańskich zakładników miał problemy psychiczne

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 16.04.2024
    GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama