Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Ponad połowa pracujących z domu Polaków narzeka na warunki

Raport: Ponad połowa pracujących z domu Polaków narzeka na warunki
53 proc. pracujących z domu w Polsce uważa, że ich warunki pracy nie są komfortowe. (Fot. Getty Images)
Praca zdalna stała się normą dla większości pracowników na świecie, w tym dla niektórych Polaków. Część Polaków przeniosła się z biur do domów, ale - jak wynika z raportu Fellowes - tylko nieliczni z nich majądo dyspozycji dogodne, ergonomiczne miejsce pracy.
Reklama
Reklama

Jak wynika z międzynarodowego badania "Nowy system pracy", przeprowadzonego na zlecenie Fellowes, ponad połowa pracujących zdalnie Polaków (53%) twierdzi, że ich domowe stanowisko pracy powoduje więcej bólu, dolegliwości i napięcia niż przestrzenie do pracy w biurze. Jednocześnie aż 79% z nich uważa, że lepsze środowisko pracy w domu zwiększyłoby ich motywację i wydajność.

Badanie Fellowes pokazuje, że czterem na dziesięciu pracownikom zdalnym w Polsce pracodawca w ogóle nie zapewnił żadnego dodatkowego sprzętu poprawiającego komfort pracy w domu, a wielu kolejnym nie zapewnił takiego wyposażenia w stopniu wystarczającym. W efekcie aż 76% zapytanych pracowników musiało ponieść koszty na własną rękę. Wydatki na sprzęt biurowy podnoszący komfort pracy wyniosły średnio 2,5 tys. zł, a w przypadku 35% badanych – nawet ponad 3 tys. zł.

"Rozważając wady i zalety pracy zdalnej, można by śmiało stwierdzić, że dla pracodawcy jest to zysk w postaci zniwelowania kosztów utrzymania biura, czego niestety nie można powiedzieć o kosztach, które ponosi pracownik podczas wykonywania pracy zdalnej w domu" – przekazała Elżbieta Bożejewicz, prezes Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

W Polsce możliwość oddelegowania pracownika do pracy zdalnej w czasie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, a także w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, jest uregulowana prawnie. Mówi o tym ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Jeżeli na jej podstawie pracodawca wyda polecenie pracy zdalnej, polski pracownik nie może się sprzeciwić. Przepisy nie regulują jednak formy, w jakiej polecenie to ma zostać wydane, nie mówią też dokładnie, jaki sprzęt do pracy powinien zostać przekazany pracownikowi.

W Wielkiej Brytanii nakaz pracy zdalnej jest jedynie zaleceniem. 

W USA w ubiegłym roku zdalnie pracowało 71 proc. populacji, w UK - 48 proc., w Niemczech - 50 proc., a w Polsce zaledwie 5,8 proc. pracujących.

Czytaj więcej:

Badanie: Praca zdalna efektywniejsza, ale zabiera więcej czasu

GUS: Polscy pracodawcy nie chcą pracy zdalnej

Badanie: 4 na 10 pracujących zdalnie Polaków poniosło dodatkowe koszty

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama