Menu

Raport: Odsetek Polaków z wyższym wykształceniem zbliżony do średniej OECD

Raport: Odsetek Polaków z wyższym wykształceniem zbliżony do średniej OECD
Wielu młodych Polaków decyduje się na podjęcie studiów. (Fot. Getty Images)
W 2018 r. 44 proc. młodych dorosłych w Polsce zdobyło wyższe wykształcenie - to odsetek zbliżony do średniej państw OECD, wynika z raportu 'Education at a glance 2019', który przedstawiono wczoraj w resorcie nauki. W 2008 r. ten odsetek w naszym kraju wynosił 32 proc.
Reklama

Coroczny raport, zaprezentowany w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), dostarcza danych o strukturze, finansach i wynikach systemów edukacyjnych w państwach członkowskich i partnerskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Tegorocznym tematem przewodnim publikacji jest szkolnictwo wyższe.

"Jest to dla nas bardzo cenne źródło informacji - dla decydentów - w tworzeniu polityki opartej na faktach" - wskazał wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza. Dodał, że raport ten powstał we współpracy z trzema polskimi instytucjami: MNiSW, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Głównym Urzędem Statystycznym.

W ocenie zastępcy dyrektora departamentu Innowacji i Rozwoju w MNiSW Andrzeja Kurkiewicza, treść raportu potwierdza duży wzrost liczby osób, które mają wyższe wykształcenie w Polsce. "Pokazuje też, że znacznie więcej kobiet, niż mężczyzn podejmuje trud kształcenia na poziomie szkolnictwa wyższego" - dodał.

Polacy rzadko podejmują się studiów za granicą. (Fot. Getty Images)

Z raportu wynika, że obecnie więcej młodych dorosłych (25-34 lata) w Polsce uzyskuje wyższe wykształcenie niż przed dekadą. Podczas gdy w 2008 r. 32 proc. młodych dorosłych uzyskało takie wykształcenie, 10 lat później ten odsetek wynosił 44 proc. i był zbliżony do średniej państw OECD, która wynosi - wynika z raportu.

"Bardzo dobrym rezultatem jest również to, że wzrasta nam liczba studentów cudzoziemców. Ten system się nam umiędzynarodawia" - podkreślił Kurkiewicz. Jak pokazuje raport, udział zagranicznych studentów w Polsce wynosił 4 proc. wśród wszystkich żaków w 2017 r. - to wzrost o 3 proc. względem 2010 r. Natomiast 2 proc. polskich studentów studiuje za granicą.

Zapytany, jaki wniosek w raporcie może zaniepokoić, Kurkiewicz wskazał na niski procentowo udział osób starszych z wyższym wykształceniem, które chcą podnosić swoje wykształcenie.

"Na te wyzwania odpowiadamy tworzeniem uniwersytetu drugiego, trzeciego wieku, wspieraniem kursów i kształcenia, ale jest to proces długofalowy" - zaznaczył.

Z raportu dowiadujemy się, że tylko 26 proc. dorosłych uczestniczyło w kształceniu ustawicznym i szkoleniach dla dorosłych w Polsce w 2016 r., podczas gdy średnia państw OECD wynosi 47 proc.

  Komentarze
  • Raze
   12 września, 19:26

   Jasne, że się decyduje coraz więcej ludzi. Patrząc na nieuctwo autorów tekstów portali (największy odsetek nieuków widzę w WP) Internetowych nie dziwię się. Zero wymagań, poziom podstawówki i jeszcze kasę można wydębić. To, co kiedyś było wymagane w podstawówce, teraz jest powodem stresu maturzystów. A z kolei studenci nie zaliczyliby matury choćby trzydzieści lat temu, ok dwadzieścia. Krótko mówiąc zapraszam do obejrzenia Kabaret Smile - Uczelnia, moja opinia o dzisiejszych uczelniach i poziomie wylatujących z nich orłów.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.11.2019
  GBP 5.024 złEUR 4.293 złUSD 3.879 złCHF 3.911 zł

  Sport


  Reklama