Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Raport: Obcokrajowcy lepiej wykształceni i częściej zatrudniani od Irlandczyków

Raport: Obcokrajowcy lepiej wykształceni i częściej zatrudniani od Irlandczyków
Irlandia jest bardzo zróżnicowanym etnicznie krajem. (Fot. Getty Images)
Odsetek osób pracujących i z wyższym wykształceniem jest wśród obcokrajowców wyższy niż wśród Irlandczyków - poinformowało w najświeższym raporcie Environmental Systems Research Institute (ESRI). Zielona Wyspa jest obecnie jednym z najbardziej różnorodnych krajów w UE - aż 17% populacji urodziło się w innym państwie.
Reklama

Badanie instytutu wykazało, iż imigranci dorównują autochtonom na polu zawodowym i edukacji.

“W odniesieniu do zatrudnienia specjaliści ustalili, iż w 2017 roku bez pracy było 4% przyjezdnych z zachodnich krajów Europy (bez Wielkiej Brytanii), 7% Irlandczyków i 16% mieszkańców Afryki. Odsetek zatrudnienia był nieco wyższy dla obcokrajowców (70%) niż Irlandczyków (66%). Statystyki zaniżają Afrykanie wynikiem 45%” - przekazał TheJournal.ie.

Obcokrajowcy wyprzedzają autochtonów także pod względem edukacji. Raport wykazał, iż wykształcenie wyższe posiada 35% Irlandczyków w wieku produkcyjnym. Proporcja ta jest większa pośród niemal wszystkich grup obcokrajowców.

“Najlepiej wyedukowaną grupą są osoby z krajów Europy Zachodniej (bez Wielkiej Brytanii) – 74%. Najgorzej natomiast wypadają pod tym względem przyjezdni z Europy Wschodniej, lecz i tu odsetek jest wysoki - 35%” - dodaje portal.

Dzieci obcokrajowców dobrze radzą sobie także w szkołach. Choć wśród 15-latków poziom czytania po angielsku jest niższy od irlandzkich rówieśników, to nie odstają oni w dziedzinie matematyki, fizyki czy chemii.

Eksperci zauważają w raporcie, że niektóre grupy obcokrajowców nie radzą sobie pod względem społecznym.

“Na przykład w 2016 roku, 23% osób z zagranicy żyło poniżej poziomu ubóstwa, podczas gdy wśród gospodarzy odsetek ten wynosił 16%” - można przeczytać w dokumencie.

Irlandia jest obecnie jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem narodowościowym krajem UE. W 2017 roku obywatelstwo przyjęło 8 tys. osób, czyli o 68% mniej niż w szczytowym 2012 (25,1 tys.).

Od 2002 znacznie zwiększyła się populacja muzułmanów – z 20 tys. do 62 tys. w 2016 r. Tylko niespełna 30% z nich urodziło się w Irlandii.

“W porównaniu do reszty społeczeństwa muzułmanie są przeważnie lepiej wykształceni, lecz częściej nie pracują” - podsumowują naukowcy.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.04.2019
  GBP 4.948 złEUR 4.280 złUSD 3.805 złCHF 3.756 zł

  Sport


  Reklama