Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Raport: "Irlandczycy niechętni wobec imigrantów"

Raport:
Irlandia jest domem dla ponad 120 tys. Polaków. (Fot. Thinkstock)
Irlandczycy są obecnie bardziej negatywnie nastawieni do imigrantów niż przed recesją - stwierdził Economic and Social Research Institute (ESRI). Szczególnie niechętnie widziani są muzułmanie i Rumuni.
Reklama

Według specjalistów instytutu, nastroje wobec obcokrajowców pogorszyły się podczas recesji. Raport, opracowany na zlecenie Irish Human Rights and Equality Commission (IHREC), wykazał, iż tylko 41% Irlandczyków popiera przyjazdy “wielu lub jakichkolwiek” imigrantów muzułmańskich, a 25% - rumuńskich.

Naukowcy, po przebadaniu 2 tys. osób zauważyli, iż postawy te zaczęły się pogarszać w latach 2008-2010 i nieco się polepszyły w okresie 2012-2014.

“Dokument wykazał bezpośredni związek między losami gospodarki a nastawieniem do przyjezdnych. Podejście pogarsza się wraz z kryzysem. Widać także wyraźnie zależność między poziomem edukacji a stosunkiem do imigrantów. Osoby lepiej wykształcone wykazują się mniejszymi uprzedzeniami” - komentuje wyniki raportu Independent.ie.

Naukowcy wykazali ponadto, iż prawie połowa osób urodzonych w Irlandii uważa, że niektóre kultury są nadrzędne w stosunku do innych; 45% jest zdania, że niektóre rasy i grupy etniczne są przystosowane do cięższej pracy, a 17% twierdzi, iż przedstawiciele niektórych ras z racji urodzenia są mniej inteligentni.

“Relatywnie wysoki poziom postaw dyskryminacyjnych wykazany przez badania jest niepokojący” - podkreśla Emily Logan, komisarz IHREC.

Według danych z ostatniego spisu powszechnego, w Irlandii żyje 535 475 obcokrajowców z 200 różnych państw. Największą grupę stanowią Polacy (122 515), a następnie Brytyjczycy (103 113) oraz Litwini (36 552).

W 2014 Irlandia miała 4. proporcjonalnie najwyższy w UE odsetek osób urodzonych za granicą - po Luksemburgu, Cyprze i Austrii.

 

  Komentarze


  • Milioner
   30 marca, 21:26

   Gowno prawda. mieszkam w Irlandii Polnocnej. Ludzie milo nastawieni do Polakow, Polacy aż nadużywaja czasem goscinnosci ;)

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Reklama