Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Raport: "Irlandczycy bogaci jak nigdy dotąd"

Raport:
Największym zagrożeniem dla irlandzkiej gospodarki są galopujące ceny nieruchomości. (Fot. Aneta Kubas/Londynek.net)
Irlandczycy jeszcze nigdy nie byli tak bogaci - twierdzi Ibec, najwieksza grupa reprezentująca irlandzkie firmy. Organizacja przewiduje na 2018 rok ponad 4-procentową stopę wzrostu gospodarczego.
Reklama

Kwartalny raport Ibec wskazuje na dobrą koniunkturę niemal w każdej dziedzinie. Jego autorzy są zdania, że rosnący dobrobyt wytrzyma nawet negatywne skutki niepewności związanej z Brexitem.

"Ibec przewiduje, że poziom inwestycji w irlandzką gospodarkę wzrośnie w tym roku o 10,7%, a wydatków konsumenckich o 3%. Sugeruje także, iż eksport zwiększy się o 3,8%. Dzięki niemal pełnemu zatrudnieniu i spadkowi zadłużenia gospodarstw domowych konsumenci odzyskują poczucie bezpieczeństwa” - komentuje wyniki "The Irish Times”.

W 2017 roku na Zielonej Wyspie powstało 55 tys. miejsc pracy, a kwoty na wydatki irlandzkich rodzin rosły 4-krotnie szybciej od krajów w strefie euro.

Specjaliści Ibec poskreślają, że obecna faza wzrostu gospodarczego różni się od tej z czasów Celtyckiego Tygrysa, zakończonej kryzysem.

"Obecna faza jest bardziej korzystna od tej przed załamaniem gospodarczym, ponieważ napędzana jest inwestycjami w biznesie, zamiast szastania kredytami” - można przeczytać w dokumencie.

Organizacja ostrzegła jednak przed kilkoma słabymi punktami irlandzkiej gospodarki: ryzyku spadku konkurencyjności, robieniu zakupów za granicą oraz taniejącej żywność - a co za tym idzie mniejszych zarobków producentów.

Niekorzystne są także rosnące w 6-krotnie szybszym tempie od średniej europejskiej czynsze. Według ekspertów, przeciągający się kryzys mieszkaniowy może doprowadzić do wzrostu cen artykułów spożywczych i innych produktów. Ponadto spowoduje on konieczność podwyższania pensji pracownikom, co odbije się z kolei na konsumentach.

W Irlandii od dłuższego czasu czynsze rosną w rekordowym tempie. W pierwszej połowie minionego roku koszty zakwaterowania wzrosły w całym kraju o 11,8% (w Dublinie o 12,3%). Średnio za wynajem landlordowie na Zielonej Wyspie żądali 1 159 euro miesięcznie.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama