Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Co trzeci Polak pracuje nieefektywnie

Raport: Co trzeci Polak pracuje nieefektywnie
Aktywność fizyczna jest kluczowa dla efektywności pracy, a z badania wynika, że tylko 1/3 pracowników ćwiczy regularnie minimum trzy razy w tygodniu. (Fot. Thinkstock)
60 proc. pracowników polskich firm czuje zmęczenie tuż po przebudzeniu, ponad połowa w ciągu dnia odczuwa znużenie i senność, a 1/3 przyznaje, że nie pracuje w efektywnie - takie wyniki przynosi pierwszy raport 'Praca, moc, energia w polskich firmach'.
Reklama
Reklama

Znaczna większość zatrudnionych przyznaje, że nie uprawia żadnego sportu, a co trzeci pracownik spożywa w ciągu tygodnia dania wysoko przetworzone typu „fast food”.

„Badaliśmy kondycję polskich pracowników oraz ich styl pracy, jednym słowem robiliśmy audyt energetyczny pracowników dużych polskich firm. Aspekt fizyczny, który też badaliśmy, sprawdzając jak funkcjonujemy w obszarze snu i odpoczynku, odżywiania i ruchu, daje dużo do myślenia” - przekazała autorka raportu, psycholog Małgorzata Czernecka z Human Power.

Jej zdaniem okazuje się, że w świecie rosnących oczekiwań, sposób, w jaki pracuje większość Polaków, staje się coraz mniej efektywny i sprzeczny z biologią.

Badanie pokazało, że ponad połowa pracowników w ciągu dnia odczuwa znużenie i senność, 60 proc. czuje zmęczenie tuż po przebudzeniu, a 1/3 śpi mniej niż 6 godzin na dobę. „To późniejsze zmęczenie wynika właśnie z niedospania, ponieważ 6 godzin snu jest niewystarczające dla większości dorosłych” - oceniła.

Przeprowadzający badania przyjrzeli się także temu, co pracownicy robią w ciągu dnia. Okazało się, że aż 75 proc. badanych menadżerów pracuje dłużej niż 8 godzin dziennie i jest to dla nich regułą. Natomiast ok. 45 proc. z nich wskazuje, że oprócz tego, że pracują po godzinach, to jeszcze zabierają pracę do domu.

„Niezwykle ważny jest fakt, że 1/3 wszystkich badanych pracowników – menadżerów i pracowników szeregowych - wskazuje, że nie pracuje w pełni efektywnie i zdają sobie z tego sprawę” - dodała psycholog.

Kolejnym badanym obszarem było odżywianie i ruch. Wyniki raportu potwierdziły, że większość badanych osób nie przestrzega zalecenia, co do spożywania 5 posiłków dziennie, a 65 proc. pracowników robi między posiłkami przerwy dłuższe niż 3 godziny. „Więc nie dziwi fakt, że w sumie połowa badanych odczuwa senności i ospałość po posiłku w pracy. A dodatkowo 1/3 wskazuje, że je wysoko przetworzone posiłki typu fast food” - podkreśliła ekspertka.

Przeprowadzone badanie obrazuje, że pracownicy mają problem z zachowaniem odpowiedniego nawodnienia organizmu w ciągu dnia. Ponad połowa pije mniej wody niż jest to zalecane, mimo że jest to jeden z najprostszych sposobów radzenia sobie ze zmęczeniem czy spadkiem wydajności umysłowej.

Jak podają autorzy raportu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że istnieje ścisła zależność między odżywianiem, a produktywnością pracowników. Regularne spożywanie posiłków podnosi ich wydajność, czyli podwyższa jakość i ilość realizowanych zadań nawet o 20 proc.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama