Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Raport: 2 na 5 Polaków kupuje mieszkanie za gotówkę

Raport: 2 na 5 Polaków kupuje mieszkanie za gotówkę
Polacy często kupują mieszkania za gotówkę. (Fot. Thinkstock)
Ok. 40 proc. transakcji na rynku mieszkaniowym w 2017 roku zawarto w gotówce - ocenił ekspert mieszkaniowy Jarosław Jędrzyński. Jak dodał, w przeciętnych warunkach rynkowych udział transakcji gotówkowych w mieszkaniówce nie przekracza 10 proc.
Reklama

Jak zauważył analityk portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński, z zebranych przez niego danych wynika, że "praktycznie u wszystkich deweloperów uczestniczących w badaniu zakres umów gotówkowych zamykał się w przedziale 30-40 proc. i miał charakter zdecydowanie progresywny w stosunku do okresów ubiegłych".

Przyznał, że niektóre inwestycje deweloperów "są wręcz rozchwytywane, nawet w trzech czwartych, przez kupców inwestycyjnych, często zapewne będących także klientami pakietowymi deweloperskich biur sprzedaży".

Jędrzyński wskazał, że w przeciętnych warunkach rynkowych, udział transakcji gotówkowych w mieszkaniówce jest najczęściej jednocyfrowy - nie przekracza poziomu 10 procent.

W sondażu Rynkupierwotnego.pl uczestniczyły 24 firmy deweloperskie o różnej skali sprzedaży, od tych największych (Dom Development, Murapol, Atal), poprzez duże i średnie, aż po przedsiębiorstwa typowo lokalne.

Najlepiej w ubiegłym roku wypadła firma Dom Development - zakontraktowała prawie 4 tys. lokali z czego ok. 40 proc. było zakupionych za gotówkę. Podobny wynik odnotował Murapol, który w ub. roku znalazł nabywców na 3605 wybudowanych przez siebie mieszkań (ponad 40 proc. zostało zakupione za gotówkę).

Według danych GUS w Polsce w całym 2017 r. oddano do użytku 178 tys. 258 mieszkań, tj. o 9,1 proc. więcej niż w 2016 r. GUS poinformował także, że "deweloperzy w okresie dwunastu miesięcy 2017 r. oddali do użytkowania 89 tys. 817 mieszkań (co stanowiło 50,4 proc. ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 13,5 proc. więcej, wobec wzrostu o 26,8 proc. przed rokiem".

 

  Komentarze


  • Eko
   18 lutego, 07:28

   Zapomnieli dodac ze wiekszosc tych Polakow mieszka w ROZNYCH KRAJACH inaczej nie byloby ich stac nigdy na wlasne mieszkanie w tym chorym polskim kraju, chcesz mieszkanie wez kredyt proste, hahahaha

  • Cos
   18 lutego, 09:55

   No tak bo przeciętnego Brytyjczyka tez stać na kupno mieszkania w ich zdrowym kraju za gotówkę;)

  • Szym
   18 lutego, 10:56

   Popatrz na ceny po za Londynem.

  • THC
   18 lutego, 15:01

   To tak ja ja kupilem tylko ze w UK. ;D

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama