World Cup in ski jumping: Zyla sixth in Bad Mitterndorf, won by Granerud

Wczorajsze zawody Pucharu Świata w Austrii wygrał Norweg Halvor Egner Granerud. (Fot. Franz Kirchmayr/SEPA.Media /Getty Images)
Piotr Zyla finished sixth in yesterday's World Cup competition on the mammoth hill in Bad Mitterndorf, Austria. The winner was World Cup leader Norwegian Halvor Egner Granerud.

Drugie miejsce wywalczył Słoweniec Timi Zajc, a trzecie Austriak Stefan Kraft. Dawid Kubacki został sklasyfikowany na 17. pozycji, Kamil Stoch na 19., a Aleksander Zniszczoł na 20.

Granerud umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej PŚ, Kubacki jest nadal drugi. Norweg wyprzedza Polaka o 112 pkt.

Wczorajszy konkurs rozegrano w spokojniejszej atmosferze niż w sobotę, gdy jury "mieszało" długością rozbiegu. Wielu zawodników uważało, że w ten sposób wyniki zostały wypaczone, gdyż "lotnicy" trafiali na obniżony rozbieg i w trudnych warunkach nawet oni nie byli w stanie daleko polecieć.

Po pierwszej serii prowadził Granerud, który osiągnął 234,5 m. Drugi był Kraft - 233 m a trzeci Zajc. Kraft tracił do lidera tylko 0,8 pkt, co zapowiadało w finale duże emocje. Tym bardziej, że trzeci Zajc, dobrze znany słoweński lotnik, który narciarskiego rzemiosła uczył się na mamucie w Planicy, miał także małą stratę - tylko 1,8 pkt.

Z Polaków najwyżej - na piątej pozycji był Żyła po lądowaniu na 226,5 m, ale jego strata do lidera była już znaczna i wynosiła 15,2 pkt. Kubacki był 14. - 214,5 m, Stoch 16. - 216 m, a Zniszczoł 21. - 212 m.

Choć w tej serii konkurs rozpoczęto z 19. platformy startowej, a najlepsza trójka ruszała z 13., to zawodnicy tym razem pretensji do jury nie mieli. Nie mieli ich także w finale, gdy "sprawiedliwi" tylko jeden raz skrócili rozbieg dla czołówki z 15. do 14. platformy.

W finale Granerud pokazał wszystkim, że teraz to on rządzi i dzieli na skoczniach. Norweg miał najdłuższą próbę na 235 m i zapewnił sobie zwycięstwo. Siódme w sezonie, a do tego po raz dziesiąty z rzędu stanął na podium w konkursie PŚ.

Żyła nie utrzymał piątej lokaty po pierwszej serii. Uzyskał 220 m, ale miał pewne problemy przy lądowaniu. W efekcie dostał od sędziów noty 4x17,5 pkt i spadł o jedną pozycję. Pozostali biało-czerwoni także nie awansowali w klasyfikacji końcowej, Kubacki miał 208,5 m, Stoch 208 m. Jedynie Zniszczoł - 208,5 m - poprawił swoje miejsce - awansował z 21. na 20.