PŚ w skokach: Polska drużyna piąta w Bischofshofen, triumf Austrii

W drugim w tym sezonie konkursie drużynowym Polacy zajęli piąte miejsce. Na zdj. Piotr Żyła. (Fot. Getty Images)
Polscy skoczkowie narciarscy zajęli w Bischofshofen piąte miejsce w drużynowych zawodach Pucharu Świata. Zwyciężyła reprezentacja Austrii, a kolejne miejsca zajęli Japończycy i Norwegowie.

Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Paweł Wąsek i Dawid Kubacki zgromadzili aż o 41,8 pkt mniej od zwycięzców. W składzie biało-czerwonych zabrakło Kamila Stocha, który po serii słabych występów wycofał się w trakcie Turnieju Czterech Skoczni.

Znacznie mniejsze różnice dzieliły czołową czwórkę. Japonia straciła do Austrii 9,1 pkt, Norwegia - 9,3, a Słowenia - 10,5. Dopiero na szóstej pozycji uplasowali się Niemcy, prowadzący do wczoraj w Pucharze Narodów. W pierwszej serii niegroźny w skutkach upadek po wylądowaniu zaliczył Karl Geiger.

Po pierwszej serii Polska plasowała się na czwartym miejscu, a jej strata do prowadzącej już wówczas Austrii wynosiła 12,9 pkt. Podopieczni trenera Michala Dolezala byli tuż za Norwegią i Japonią. W finale biało-czerwoni odstawali już nieco od rywali, a klasę potwierdzili Austriacy. Jan Hoerl, Manuel Fettner, Philipp Aschenwald oraz Daniel Huber nie mieli żadnej wpadki i dali swojej reprezentacji prowadzenie w Pucharze Narodów.

"Dobrze się to oglądało, bo była walka. Oczywiście chcielibyśmy więcej, a pierwsza seria napawała optymizmem. Brakuje trochę stabilności, ale patrzę w przyszłość optymistycznie" - oznajmił dyrektor ds. skoków narciarskich w PZN Adam Małysz.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej najlepszy był Norweg Marius Lindvik. Żyła miał 10. rezultat, Kubacki 12., Wąsek 17., a Stękała 22. To był drugi w tym sezonie konkurs drużynowy. W grudniu w Wiśle również wygrała Austria, a Polacy zajęli czwarte miejsce.

Kolejne dwa konkursy PŚ odbędą się w Zakopanem. W sobotę 15 stycznia będzie rywalizacja drużynowa, a następnego dnia indywidualna. Na Wielkiej Krokwi możliwy jest powrót Stocha. "Kamil zadeklarował, że chce wystartować i jest gotowy. Potrzebuje tylko trochę luźnego treningu" - poinformował Małysz.