Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Northern Irish parties once again fail to agree on new government

Northern Irish parties once again fail to agree on new government
Impas w północnoirlandzkim rządzie wciąż trwa. Na zdj. siedziba zgromadzenia Irlandii Północnej w Belfaście. (Fot. PAUL FAITH/AFP via Getty Images)
At midnight on Thursday-Friday, another deadline passed for the formation of a government in Northern Ireland, but as expected, the political parties there failed to break the deadlock that had been in place since last February.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zgodnie z prawem, rząd brytyjski musi rozpisać nowe wybory do Zgromadzenia (parlamentu) Irlandii Północnej ciągu 12 tygodni, co oznacza, że najpóźniejszym możliwym terminem ich przeprowadzenia jest 13 kwietnia.

Jednak brytyjski minister ds. Irlandii Północnej Chris Heaton-Harris dał do zrozumienia wczoraj wieczorem, że może zdecydować się na opóźnienie wyborów poprzez ustawę, tak samo, jak zrobił w listopadzie, gdy minął poprzedni termin, w którym północnoirlandzkie partie powinny były się porozumieć w sprawie stworzenia rządu.

Po rozmowach z wicepremierem Irlandii Michealem Martinem w ramach Brytyjsko-Irlandzkiej Konferencji Międzyrządowej oznajmił, że "starannie oceni wszystkie opcje" dotyczące tego, co dalej i nadal będzie rozmawiać ze wszystkimi stronami przed podjęciem jakichkolwiek decyzji.

Wyraził nadzieję, że możliwy przełom w rozmowach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w sprawie modyfikacji protokołu północnoirlandzkiego może zaowocować rozwiązaniem problemu braku rządu w Irlandii Północnej.

"W Brukseli toczą się również ważne rozmowy między rządem Wielkiej Brytanii a Unią Europejską. I jeśli możemy rozwiązać jeden problem, możemy być w stanie rozwiązać inny. Więc myślę, że warto, abym poświęcił czas na rozważenie moich opcji" - oświadczył Heaton-Harris.

Powodem trwającego od 11 miesięcy impasu jest nieprzejednane stanowisko Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), największego ugrupowania unionistycznego, które w proteście przeciw protokołowi w lutym zeszłego roku wyszło z rządu i odmawia powrotu. Tymczasem zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym z 1998 r., które kończyło długoletni konflikt w tej prowincji, w skład rządu muszą wchodzić zarówno największa partia unionistyczna, jak i republikańska.

Protokół północnoirlandzki stanowi część umowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską o warunkach Brexitu.

Jego celem było utrzymanie otwartej granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii, ale skutkiem ubocznym okazały się zakłócenia w handlu między Irlandią Północną a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa. Ponadto zdaniem unionistów protokół podważa obecny status Irlandii Północnej.

Czytaj więcej:

Północnoirlandzkie partie dostaną dodatkowe 12 tygodni na stworzenie rządu

Szefowa KE: Możemy znaleźć rozwiązanie sporu o protokół północnoirlandzki

Sondaż: Jest poparcie dla referendum, ale Irlandia Północna nie chce zjednoczenia

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.04.2024
    GBP 5.0812 złEUR 4.3353 złUSD 4.0741 złCHF 4.4777 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement