German Cup: Borussia Dortmund with Piszczek in the final

Piszczek (po lewej) żegna się po tym sezonie z Bundesligą... (Fot. Getty Images)
The players of Borussia Dortmund defeated Holstein Kiel 5: 0 at the back of the German league and for the 10th time in history they advanced to the German Cup final. Their rival on May 13 in Berlin will be RB Leipzig. In yesterday's match Lukasz Piszczek played until the 62nd minute.

Polski obrońca ostatnio znowu cieszy sie dużym zaufaniem trenera. To już piąty mecz z rzędu, w którym Edin Terzic postawił na niego w wyjściowym składzie i wszystkie te spotkania BVB wygrała. A to wcale w tym sezonie nie było takie oczywiste.

W sobotę wszystkie bramki padły jeszcze w pierwszej połowie. Dwie pierwsze - w 16. i 23. minucie - zdobył zaledwie 18-letni Amerykanin Giovanni Reyna. Potem do siatki trafiali jeszcze": Marco Reus (26), Belg Thorgan Hazard (32) i 17-letni Anglik Jude Bellingham (42).

To jednak był też ważny mecz dla Piszczka, który po tym sezonie żegna się z Bundesligą, ale w Dortmundzie stał się legendą. Przez kibiców jest nadal doceniany, co widać chociażby na Twitterze. Wielu z nich pisze wprost, że żałują, iż zdecydował się już odejść i życzą mu ostatniego w klubie trofeum.

"Ten puchar powinniśmy wygrać dla Ciebie Piszczu" - takich wpisów w mediach społecznościowych jest mnóstwo.

Sibylle Haustein napisała: "Wielu kibicom będzie pana brakować. Życzę panu wszystkiego najlepszego na przyszłość. Mam nadzieję, że futbol będzie sprawiał panu już tylko radość, a w pracy z młodzieżą będzie pan osiągać jeszcze większe sukcesy".

Dirk dodał: "Będzie nam ciebie brakować. Łukasz Piszczek - ty zawsze pozostaniesz jednym z nas". A Lindi09 oceniła: "Łukasz! Ależ będziemy tęsknić. Ty zawsze dawałeś nam moc na boisku. Walczyłeś do ostatniej sekundy. Byłeś wiodącym piłkarzem i właśnie dla ciebie powinniśmy wygrać Puchar Niemiec. To powinien być nasz prezent pożegnalny. Już teraz dziękuję za świetny czas".

Puchar Niemiec Piszczek zdobywał już dwa razy - w sezonie 2012 i 2017. Teraz ma wielką szansę ten sukces powtórzyć, choć finałowy rywal - RB Lipsk - łatwo tego trofeum też nie odda.

Ekipa Juliana Nagelsmanna dzień wcześniej wyeliminowała w półfinale Werder Brema 2:1, ale dopiero po dogrywce. Po 90 minutach meczu Bremie utrzymywał się wynik bezbramkowy.

Piłkarze z Lipska po raz drugi w historii zagrają w finale DFB-Pokal. W 2019 roku przegrali 0:3 z Bayernem Monachium.

Finał Pucharu Niemiec odbędzie się 13 maja na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.