Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Przełomowa decyzja Arabii Saudyjskiej. Kara chłosty zniesiona

Przełomowa decyzja Arabii Saudyjskiej. Kara chłosty zniesiona
Surowe prawo ultrakonserwatywnej Arabii Saudyjskiej doczekało się liberalizacji? (Fot. Getty Images)
Arabia Saudyjska zniosła karę chłosty w celu 'przestrzegania międzynarodowych standardów praw człowieka (przeciwko) karom cielesnym' - wynika z dokumentu dotyczącego decyzji saudyjskiego Sądu Najwyższego w tej sprawie.
Reklama
Reklama

Ultrakonserwatywne muzułmańskie Królestwo Arabii Saudyjskiej spotyka się z ostrą krytyką organizacji pozarządowych za łamanie praw człowieka, w szczególności za karę chłosty, stosowanej w przypadku zabójstwa, naruszenia "porządku publicznego" czy relacji pozamałżeńskich - zwraca uwagę AFP.

"Sąd Najwyższy postanowił w kwietniu znieść chłostę spośród kar, które mogą nakładać sędziowie" - dowiadujemy się z dokumentu, wydanego przez ten najwyższy organ sądowy w Arabii Saudyjskiej. Konkretnej daty tej decyzji nie podano.

Według SN, sędziowie będą od teraz musieli decydować się na karę pozbawienia wolności i/lub grzywny, a także kary alternatywne, takie jak prace na cele społeczne, aby - jak to ujęto "przestrzegać międzynarodowych standardów praw człowieka (które zabraniają) kar cielesnych".

Arabia Saudyjska była jednym z nielicznych cywilizowanych krajów, w których stosowano kary cielesne. (Fot. Getty Images)

Organizacja Amnesty International (AI) zwraca uwagę, że ogłoszenie decyzji w sprawie zniesienia chłosty nastąpiło w następstwie ostrej krytyki Rijadu ze strony organizacji pozarządowych po śmierci w więzieniu w wyniku udaru mózgu działacza praw człowieka Abdallaha al-Hamida. Odsiadywał on karę 11 lat pozbawienia wolności za "złamanie wierności" królowi saudyjskiemu, "podżeganie do zamieszek" i dążenie do destabilizacji bezpieczeństwa państwa.

Amnesty International to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka. Organizacja od dłuższego czasu alarmuje, że przypadków znacznych nadużyć wielokrotnie dopuściła się także Polska, co jest bezprecedensowym wydarzeniem, ponieważ kraj ten wciąż jest częścią Unii Europejskiej.

W ostatnim czasie działacze AI zarzucili polskim władzom m.in. wykorzystywanie kryzysu związanego z koronawirusem do łamania praw człowieka. Jak przykład wymieniono obywatelski projekt ustawy o zaostrzeniu prawa do aborcji. Wielokrotnie także krytykowano polski rząd za unikanie uznania praw osób o odmiennej orientacji seksualnej czy zapewnieniu im ochrony przed homofobią.

Czytaj więcej:

Amnesty International zarzuca UE, że nie chroni wystarczająco obrońców praw człowieka

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama