Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Przez reparacje "Polacy stracą możliwość zarobkowania w Niemczech"

Przez reparacje "Polacy stracą możliwość zarobkowania w Niemczech"
"Die Welt": Pracownicy z Polski nie byliby już mile widziani w RFN. (Fot. Getty Images)
Niemiecki 'Die Welt' ostrzega dzisiaj, że spory o reparacje wojenne mogą doprowadzić do wzrostu niechęci wobec pracowników z Polski w RFN. Z podobnymi konsekwencjami muszą liczyć się też Grecy. Gazeta przekonuje, że nawet dyskusje na ten temat są szkodliwe.
Reklama

"Przez gwałtowne zaostrzenie konfliktów, grecka branża turystyczna poniosłaby ciężkie straty - Niemcy należą przecież do najważniejszych klientów. Również eksport z Grecji do Niemiec zostałby znacząco ograniczony" - przestrzega "Die Welt".

"Pracownicy z Polski nie byliby już mile widziani w RFN i straciliby lukratywne możliwości zarobkowania. Wszystko to mogłoby się zdarzyć nawet, gdyby żądania reparacji nie zostały w najmniejszym stopniu zrealizowane" - dodaje prawicowy dziennik z Berlina.

Zdaniem "Die Welt", zasada polegająca na tym, że ten kto wyrządza szkody, powinien je również naprawić, jest rozsądna. "Jednak z jednym wyjątkiem - ponieważ ślepa wierność pryncypiom może łatwo prowadzić na manowce. Kiedy zadośćuczynienie wyrządzi więcej szkód niż korzyści, wówczas rozsądniej jest poszukać innych możliwości wyrównania szkód" - postuluje dziennik.

Gazeta jest przekonana, że wypłata "fantastycznych sum" zaszkodziłaby nie tylko Niemcom, ale również krajom, które reparacji się domagają. Jako dowód przywołuje wojnę prusko-francuską z 1871 roku, po której Otto von Bismarck zażądał od Paryża odszkodowania w wysokości 5 mld franków w złocie. W krótkiej perspektywie doprowadziło to do przegrzania koniunktury w zjednoczonych Niemczech, a w dłuższej - do pogłębienia nienawiści między dwoma narodami i wybuchu wojny światowej w 1914 roku.

Odszkodowanie od Niemiec dla Polski za II wojnę światową mogłoby wynieść ok. 850 mld dolarów. (Fot. Getty Images)

Autor komentarza przyznaje, że Prusy nie miały prawa do odszkodowań, bo działania wojenne toczyły się na terytorium Francji. Jego zdaniem, w reparacjach nigdy nie chodzi tylko o wyrównanie szkód materialnych, ale też o poniżenie przeciwnika.

"Nowa wojna najprawdopodobniej Europie nie grozi. Również nie z powodu aktualnych żądań ze strony Polski i Grecji. Z pewnością jednak strefa euro i Unia rozpadłyby się, gdyby oba kraje zablokowały prace Brukseli do momentu aż Niemcy uznałyby rzekome zobowiązania do reparacji" - prognozuje "Die Welt".

Według należącego do koncernu Axel Springer dziennika, istnieje niebezpieczeństwo, że ewentualny lewicowy rząd w Niemczech mógłby się przed tymi żądaniami ugiąć, ponieważ hitlerowskie Niemcy rzeczywiście napadły, okupowały i brutalnie eksploatowały Polskę i Grecję. Gazeta ubolewa, że zwłaszcza Zieloni nie rozumieją, że "moralność nie ma w polityce nic do szukania". Gdyby Niemcy ustąpiły raz, to natychmiast w kolejce ustawiłoby się kilkanaście istniejących obecnie państw, których terytoria Niemcy okupowali - argumentuje.

W kwietniu grecki parlament zobowiązał rząd do podjęcia działań dyplomatycznych i prawnych zmierzających do uzyskania od RFN reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z okresu II wojny światowej. Według komisji ekspertów, w grę wchodzi co najmniej 290 mld euro.

Według przewodniczącego zespołu ds. reparacji Arkadiusza Mularczyka (PiS), odszkodowanie od Niemiec dla Polski za II wojnę światową mogłoby wynieść ok. 850 mld dolarów.

 

  Komentarze


  • S1
   22 maja, 09:18

   no i o to chodzi , jak wrócą , w końcu zaczną budować gospodarkę Polski a nie Niemiec

  • Lach
   22 maja, 09:20

   Tak, tak! Polacy nie będą mogli a nawet ani nie będą chcieli ani nie będą musieli pracować w Niemczech. Niemcy sami się wezmą do roboty albo zatrudnią ostatnio przybylych tłumnie emigrantów z Afryki i Azji. Niemcy będą się musieli na prawdę wziąć solidnie do roboty bo będą mieli spory wydatek żeby wypłacić reparacje wojenne dla kilkunastu krajów zdewastowanych bandyckim wybrykiem w czasie II wojny

  • Typ
   22 maja, 10:02

   Już strasza szkoda ze Litwa Łotwa i Estonia kolaborowaly i boją się ubiegać o kasę

  • Anna
   23 maja, 10:13

   Co za bzdury wypisujesz!!!!!nie zrobia tego bo nie maja pracownikow w wielu resortach i strzelili by sobie w "stopę"a niemcy zapłacić powinni za to co nam zrobili i nakradli

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama