Menu

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego za odłożeniem Brexitu do 31 stycznia 2020 roku

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego za odłożeniem Brexitu do 31 stycznia 2020 roku
Sassoli podczas wizyty na Downing Street 8 października br. (Fot. Getty Images)
David Sassoli opowiedział się dzisiaj za odroczeniem terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do 31 stycznia 2020 roku. Wnioskował o to brytyjski rząd.
Reklama

„Po głosowaniu w parlamencie brytyjskim, by dać więcej czasu na zbadanie szczegółów umowy o wystąpieniu, i decyzji premiera Borisa Johnsona o wstrzymaniu projektu ustawy, prośba rządu brytyjskiego o przedłużenie do 31 stycznia pozostaje nierozstrzygnięta. Myślę, że zgodnie z prośbą przewodniczącego (Rady Europejskiej) Donalda Tuska wskazane jest, by Rada Europejska (tj. szefowie państw i rządów krajów UE) zaakceptowała to przedłużenie" - napisał Sassoli w oświadczeniu.

Zaznaczył, że opóźnienie terminu Brexitu "pozwoli Zjednoczonemu Królestwu wyjaśnić swoje stanowisko, a Parlament Europejski będzie mógł pełnić swoją rolę".

W czwartek unijni liderzy poparli zmienione porozumienie w sprawie Brexitu zawarte między UE a Wielką Brytanią. Tymczasem wczoraj brytyjska Izba Gmin poparła w pierwszym głosowaniu rządowy projekt ustawy o porozumieniu ws. wystąpienia z UE, ale odrzuciła plan, by procedowanie ustawy zakończyć w ciągu zaledwie trzech dni. To stawia pod znakiem zapytania Brexit w dniu 31 października.

Opóźnienie terminu Brexitu "pozwoli Zjednoczonemu Królestwu wyjaśnić swoje stanowisko, a Parlament Europejski będzie mógł pełnić swoją rolę" - uważa Sassoli. (Fot. Getty Images)

Ustawa o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE - nazwana w skrócie WAB - miała nadać politycznym uzgodnieniom z UE w wynegocjowanej przez rząd Borisa Johnsona umowie prawnie obowiązującą moc. Rząd przestawił liczący 110 stron projekt w poniedziałek wieczorem i chciał, aby prace nad nim odbyły się w ekspresowym tempie - Izba Gmin miała już w czwartek przeprowadzić ostatnie głosowanie i przesłać go do Izby Lordów. Takie tempo umożliwiłoby dotrzymanie złożonej przez Johnsona obietnicy wyjścia kraju z UE 31 października.

Izba Gmin wczoraj wieczorem poparła w pierwszym głosowaniu projekt, co oznacza zgodę na przesłanie go do komisji. Za wnioskiem opowiedziało się 329 posłów - 285 z Partii Konserwatywnej, 25 niezależnych, ale także, wbrew stanowisku partii, 19 laburzystów. Przeciwnych było 299 - w tym 217 laburzystów, deputowani wszystkich pozostałych ugrupowań opozycji oraz ze wspierającej dotychczas rząd północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP).

Czytaj więcej:

UE zaczęła proces ratyfikacji umowy o Brexicie

Tusk zapowiada, że będzie rekomendował przywódcom przedłużenie Brexitu

Czarnecki: Głosowanie w sprawie Brexitu w Izbie Gmin wzmacnia pozycję torysów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości