Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Przestarzałe technologicznie samochody z Niemiec zalewają Polskę

Przestarzałe technologicznie samochody z Niemiec zalewają Polskę
Przestarzałe technologicznie, zanieczyszczające powietrze samochody z Niemiec trafiają m.in. do Polski... (Fot. Getty Images)
Niemieckie serwisy internetowe udzielają porad jak sprzedać m.in. do Polski poważnie uszkodzone i niespełniające tamtejszych norm emisji spalin samochody.
Reklama

Import używanych pojazdów do Polski kwitnie. Według statystyk SAMAR, w pierwszym kwartale 2019 roku do Polski sprowadzono 241 663 pojazdów z zagranicy. Pojazdy z Niemiec stanowią blisko 58% importu do Polski.

Niestety, sprawdzenie historii pojazdu importowanego do Polski z Niemiec jest obecnie niemożliwe. Numer VIN traktowany jest w Niemczech jako dana osobowa i jest zastrzeżony. W związku z tym dostęp do tych informacji jest niemożliwy. Jest to tym bardziej zdumiewające, iż inne europejskie kraje, takie jak np. Polska, Belgia czy Holandia udostępniają dane dotyczące historii pojazdu. Polska ma centralną ewidencję pojazdów czy serwisy do sprawdzania historii pojazdu, typu Autobaza.pl, gdzie wszystkie dane są ogólnie dostępne. Dlaczego więc dane pojazdów z Niemiec są zatajane?

Zatajając historię pojazdu, Niemcy pozbywają się z kraju powypadkowych i przestarzałych technologicznie pojazdów. Trafiają one głównie do Afryki, na południe i wschód Europy. Polska również jest na liście odbiorców uszkodzonych i przestarzałych pojazdów z Niemiec.

„W Niemczech eksport samochodów kwitnie, ponieważ pojazd z uszkodzoną skrzynią biegów lub uszkodzonym silnikiem według tamtejszych przepisów nie kwalifikuje się nawet do kontroli TÜV czy DEKRA - instytucji czuwających nad dopuszczeniem pojazdów do ruchu. Kwalifikowane są one jako niebezpieczne i otrzymują zakaz ponownego wprowadzenia do ruchu drogowego. W związku z tym niemiecki właściciel pojazdu ma kosztowny problem. Rozwiązaniem dla niego jest sprzedaż pojazdu za granicę" - tłumaczy Agnieszka Celejowska, ekspert Autobaza.

Do Polski trafiają głównie pojazdy niespełniające niemieckich norm dotyczących limitów zanieczyszczeń powietrza. Ubezpieczenie takich pojazdów jest kosztowne i nieopłacalne dla tamtejszych kierowców. W związku z tym pojazd ciężko jest sprzedać na krajowym rynku. Trafia on więc na eksport.

Widzimy tu wyraźnie trend, że niektóre Państwa Europy Południowej i Wschodniej, w tym Polska, stają się śmietnikiem dla państw wysoko rozwiniętych, z zamożnym społeczeństwem.

Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych przeciwdziałających takim praktykom.

 

  Komentarze


  • Marek Staszek
   10 czerwca, 12:18

   pOLACZEK cwaniaczek zbierajacy pety z chodnika w bialych bucikach okularach w pochmurny dzien, w dresiku z duzym napisem zawsze gówno kupi !!!! dlatego 16lat nie ma mnie w pOLSCE. Bo nie moge patrzec na ten kraj co sie tam dzieje!!!!

  • Bursztyn
   10 czerwca, 22:46

   zapraszamy do polski tam zawsze dobra pogoda swieci slonce superr wakacje

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama