Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Protestujący przeciwko kryzysowi mieszkaniowemu zablokowali centrum Dublina

Protestujący przeciwko kryzysowi mieszkaniowemu zablokowali centrum Dublina
Mieszkańcy Dublina sprzeciwiają się wysokim cenom nieruchomości. (Fot. Twitter/@AmyMolloy9)
5 osób aresztowanych, ranni i zdeterminowani - dublińczycy zablokowali przedwczoraj centrum stolicy. Protestowali przeciwko kryzysowi mieszkaniowemu w Irlandii.
Reklama

Jedni mówią o 500, inni o 1 000 protestujących - media zwracają jednak uwagę, że na miejscu pojawiły się prawdziwe tłumy. Punktem zapalnym akcji było wyrzucenie we wtorek o 19:00 z opuszczonego domu przy 34 North Frederick Street aktywistów, którzy osiedlili się w nim 3 tygodnie temu. Garda aresztowała 6 ludzi zaangażowanych w działalność ruchu “Take Back The City”. W odpowiedzi szereg osób rozpoczęło przed budynkiem protest. Do ochrony nieruchomości wezwany został specjalny oddział zamaskowanych kominiarkami funkcjonariuszy gardy. Gardziści wyposażeni byli także w pałki i gaz pieprzowy.

Przedwczoraj późnym popołudniem aktywiści zablokowali centrum Dublina. Ruch kołowy został całkowicie wstrzymany, gdy protest rozpoczął się półgodzinną blokadą Parnell Street, a następnie uczestnicy przemaszerowali pod 41 Belvedere Court, budynku również zajętego przez działaczy.

“Gdy pochód szedł przez Gardiner Street i Mountjoy Square, przyłączały się do niego kolejne osoby. Niektórzy szacują, że protestujących było 500-1000” - relacjonuje Indpependent.ie.

W proteście wzięli udział mieszkańcy różnych części Dublina i okolic. Ponad 60-letnia uczestniczka przyjechała z Kilkenny, gdy zobaczyła w mediach społecznościowych zdjęcia z wydarzeń na 34 Frederick Street.

“Uważam, że jest to haniebne i zgadzam się z tym, co robią ci ludzie. Irlandia nawaliła i musimy działać” - powiedziała prosząca o anonimowość kobieta.

Rzecznik Gardy skomentował, że rolą służb w wydarzeniach było “jedynie zapobieganie zakłócaniu spokoju” i dodał, iż “eksmisja przebiegła spokojnie”.

Z 5 aresztowanych za zakłócanie porządku publicznego osób 2 mają się stawić przed sądem 2 października.

W czasie protestów zostały ranne 4 osoby, a 1 z gardzistów został obrażony na tle rasowym.

Według witryny Daft.ie, czynsze w Irlandii rosły w ostatnim roku 30 razy szybciej od inflacji. Średnie komorne jest teraz wyższe niż w marcu 2017 o 11,5%. W miastach podwyżki sięgnęły 17%, podczas gdy stopa inflacji wynosiła 0,2%. Landlordowie przeciętnie pobierali w marcu €1 261 za miesiąc.

 

  Komentarze


  • Xx
   15 września 2018, 06:53

   BRAWO dla protestujacych , swiat nalezy do ludzi a nie tylko do landlordow i rzadowcow w kazdym temacie , niech zyje WOLNOSC SLOWA !

   kto to gardzista ? hahahaha , a moze gwardzista

  • Gardzista
   15 września 2018, 13:26

   Moze sobie wygoogluj kto to jest gardzista i co to jest garda w Irlandii, zamiast robic z siebie idiote.

  • Andy
   15 września 2018, 21:56

   Jak protestujacy blokowali ulice to ja bylem w pracy aby płacić za swoj dom. Prawo rynku popyt i podaż. Wszystkiego nie można mieć.

  • Godc
   21 września 2018, 00:38

   To straszne tyrasz na opłaty już nie mówię o taksie i ubezpieczeniu na jedzenie zostaje40€
   Znam ludzi którzy maja chora poważnie osobę w rodzinie są na socjalu często nie maja gazu i prądu bo ich nawet nie stać by zjeść to chore

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2019
  GBP 4.777 złEUR 4.255 złUSD 3.773 złCHF 3.791 zł

  Sport


  Reklama