Menu

Will the BBC show an 'anti-Polish' series?

Will the BBC show an 'anti-Polish' series?
The UK's Polish community has expressed opposition to the BBC's decision to purchase the license of an 'anti-Polish' series entitled 'Generation War'.
Advertisement
News available in Polish
Nie ustaje spór wokół 3-częściowego dokumentu, poświęconego losom pięciu niemieckich żołnierzy, którzy walczyli na frontach II wojny światowej. Atmosfera zrobiła się jeszcze bardziej napięta, kiedy o wykupieniu licencji na serial poinformowała brytyjska BBC.

Pismo o wstrzymanie emisji serialu wysłało do stacji m.in. stowarzyszenie Patriae Fidelis. Zdaniem przedstawicieli tej organizacji, obraz jest "przykładem antypolskiego oszczerstwa, znieważającego pamięć Polaków walczących z niemieckimi okupantami".

3 września br. grupa zorganizowała swój pierwszy protest - wtedy pod siedzibą stacji zgromadziło się ok. 100 osób z polskimi flagami i transparentami.

Tymczasem już jutro odbędzie się kolejna manifestacja. W ten sposób stowarzyszenie młodzieży patriotycznej oraz grupa Polish Media Issues chcą zwrócić uwagę odbiorców na "niewłaściwie przedstawienie historii" w niemieckim serialu.

"Bezpośrednią przyczyną tej fali protestów jest przedsatwienie Armii Krajowej jako organizacji nasyconej antysemityzmem" - tłumaczą inicjatywę członkowie Patriae Fidelis. Dodają, że wyemitowanie serialu przez BBC to "kompletna pogarda dla polskiej społeczności i jej kultury, podczas gdy polski stał się drugim najczęściej używanym językiem w Wielkiej Brytanii".

"Są to sprawy narastające od pewnego czasu i sądzimy, że protestując będziemy mogli sprostować nieprawdy zawarte w serialu ZDF, zmieniając np. niektóre podtytuły, usuwając fragmenty lub opatrując je komentarzem itd., ale BBC odmawia dialogu. To organizacja będąca światem samym dla siebie. Jeśli postanowi coś zignorować, to nie ma jak się od tego odwołać" - dodaje Jan Niechwiadowicz z Polish Media Issuses. Grupa ta systematycznie monitoruje brytyjskie media, prostując nieprawdziwe informacje o Polsce i Polakach. Własnym nakładem wydała broszurę "A Challenge to the BBC" (Wyzwanie dla BBC), w której poddaje dogłębnej analizie to, co nadawca mówi i pisze o Polsce.
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Advertisement