Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Propozycja Wielkiej Brytanii ws. unii celnej "dość paradoksalna"

Propozycja Wielkiej Brytanii ws. unii celnej
Michel Barnier krytycznie odniósł się do propozycji Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Porozumienie, które ma celu uniknięcie twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną, nie może zostać rozszerzone na całą Wielką Brytanię, co zaproponował Londyn - uważa unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier. Brytyjską propozycję nazwał 'dość paradoksalną'.
Reklama

Londyn zaproponował w czwartek rozwiązanie kwestii granicy Irlandii i Irlandii Północnej po Brexicie, przewidujące, że Wielka Brytania pozostałaby związana unią celną z UE przez kolejny rok po prawie dwuletnim okresie przejściowym po Brexicie.

Do tego pomysłu sceptycznie odniósł się główny negocjator Brexitu z ramienia UE Michel Barnier. Jak wyjaśnił, umowy nie można rozszerzyć na całą Wielką Brytanię, ponieważ została "zaprojektowana z myślą o specyficznej sytuacji Irlandii Północnej".

Wyjaśnił, że to, iż utrzymanie unii celnej jest możliwe w stosunku do niewielkiego terytorium, jakim jest Irlandia Północna, niekoniecznie jest możliwe w przypadku całej Wielkiej Brytanii.

Barnier brytyjskie podejście do przyszłych kwestii handlowych po Brexicie nazwał "dość paradoksalnym". Zaznaczył, że potrzeba jeszcze dużo pracy przed uzgodnieniem warunków wyjścia ze Wspólnoty.

W czwartek rzeczniczka premier Theresy May oświadczyła, że Wielka Brytania oczekuje na negocjacje z Unią Europejską w sprawie szczegółów awaryjnego planu utrzymania otwartej granicy z Irlandią po tym, gdy brytyjski rząd przedstawił swą propozycję na ten temat.

Na pytanie, czy rząd brytyjski uważa, że UE zaakceptuje jego propozycję, odparła, że wcześniej przedstawiona przez UE propozycja ws. unii celnej "była nie do przyjęcia". "To jest nasza kontrpropozycja i teraz oczekujemy dalszej dyskusji z UE na jej temat" - podkreśliła.

Przedstawiona w czwartek brytyjska propozycja przewiduje, że Wielka Brytania pozostanie w unii celnej z UE tak długo, aż awaryjny plan utrzymania otwartej granicy zostanie zastąpiony rozwiązaniem trwałym. Londyn liczy, że dojdzie do tego najpóźniej do końca 2021 roku, a dalsze szczegóły zostaną ustalone w trakcie negocjacji.

W swej propozycji "czasowego reżimu celnego" brytyjski rząd zaznaczył, że plan awaryjny - który wszedłby w życie tylko w razie opóźnienia realizacji jakiegokolwiek porozumienia o Brexicie - dotyczyłby całego terytorium Wielkiej Brytanii, a nie tylko Irlandii Północnej.

Obowiązujący przez rok plan awaryjny zacząłby być realizowany po blisko dwuletnim okresie przejściowym, zapoczątkowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE w marcu przyszłego roku.

Dokument zastrzega, że nie jest to preferowana przez rząd brytyjski opcja, ale w razie jej uruchomienia Wielka Brytania powinna mieć prawo negocjowania, podpisywania i ratyfikowania umów handlowych z innymi częściami świata.

 

  Komentarze


  • Gosc 055
   10 czerwca, 18:12

   brexit main brexit chcieli obywatele UK to teraz musza pocierpiec :) a teraz kombinuja jakby tu zrobic dziure aby miec ciastko i zjesc ciastko .. to niech zrobia 2a referendum i wtedy moga odwolac brexit wracajac do stanu z przed ogloszenia brexitu ...

  • Willys
   10 czerwca, 19:46

   Kombinują,bo opłacani kolesie namieszali w głowach tępym blokersom i wszelkiej maści przeszczepom,że Brexit będzie super.Unia jest zbyt połączona gospodarczo,by ot tak sobie wyjść bez konsekwencji z niej.

  • SDDD
   10 czerwca, 23:02

   angole czas powrotu do źródeł czyli do jaskini

  • Push up
   11 czerwca, 05:25

   popieram

  • SZEF NIEMIECKIEJ DYPLOMAC
   11 czerwca, 06:19

   Mają tyle co nakradli w afryce indiach itp. Juz mniej kradną. Kasa jest ta sama co kiedys. Nie powiększa sie. Kurczy sie. Ja sie kurcze. O kurcze...

  • Radek
   11 czerwca, 08:03

   Looo matko ludzie aaaa umieram laaaaaaa nie wytrzymam tego burdelu wyjezdzam do Cambodia 🇰🇭 😂

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama