Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prof. Banach: I believe that 50 to 60 percent of Poles will be vaccinated on COVID-19

Prof. Banach: I believe that 50 to 60 percent of Poles will be vaccinated on COVID-19
Od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce u 1 126 700 osób, z których 22 676 zmarło. (Fot. Getty Images)
Despite the lies spread on the Internet, I still believe that more than half of Poles will be able to vaccinate COVID-19 - said cardiologist, lipidologist, epidemiologist of heart and vascular diseases prof. Maciej Banach, director of the Institute of the Polish Mother's Health Center in Łódź.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Profesor Banach zaznaczył, że szczepienia przeciwko COVID-19 to dla wszystkich szansa na powrót do normalności.

"Bardzo denerwują mnie różne internetowe fikcyjne informacje od rzekomych noblistów, którzy badali szczepionki i jakoby twierdzą, że proponowane szczepionki są niesprawdzone i niebezpieczne" – dodał.

"Pamiętajmy, że bez względu na to, że działamy w sytuacji nadzwyczajnej, badania podlegają ścisłej kontroli" – zaznaczył. "W normalnych warunkach badanie szczepionki trwa pewnie minimalnie 5-7 lat, teraz rzeczywiście mniej niż rok" – przyznał.

"Naukowcy jednak ściśle przestrzegają wszystkich obowiązujących zasad związanych z prowadzeniem takich badań" – podkreślił i dodał, że są komisje nadzorujące poszczególne etapy badań oraz monitorujące skuteczność jak i bezpieczeństwo, w tym możliwe objawy niepożądane.

"Z punktu widzenia samych badań nie ma wątpliwości, że to jest zrobione prawidłowo" – zapewnił Banach.

Następne wszystkie te dane, często dane jednostkowe wszystkich pacjentów objętych badaniami – jak przypomniał naukowiec – są przedstawiane specjalnym komisjom.

"To oddzielne niezwykle fachowe gremia – na przykład Agencja Żywności i Leków w Stanach Zjednoczonych, w Unii Europejskiej – Europejska Agencja Medyczna czy agencja ds. regulacji leków MHRA w Wielkiej Brytanii, w której szczepienia już się rozpoczęły" – wyjaśnił dyrektor Instytutu Centrum Matki Polki w Łodzi.

"Te komisje bardzo szczegółowo sprawdzają każdy, najdrobniejszy nawet element badań zanim szczepionki i inne leki zostaną dopuszczone na rynek i do stosowania" – mówił profesor.

"Osoby, które zasiadają w komisjach dopuszczających na przykład szczepionki, to są autorytety medyczne. Żadna z takich osób nie zaryzykowałaby pozytywnej opinii, gdyby były jakiekolwiek wątpliwości" – ocenił Banach.

"Po tym co niekiedy czytam o szczepionkach na różnych portalach internetowych, naprawdę łapię się za głowę" – przyznaje łódzki naukowiec. "Tym bardziej że zbadane już szczepionki sprawdza się nie na bazie jakiejś nowej metodologii. To znane i przebadane od lat mechanizmy" – wyjaśnił.

"To są procesy, które badacze doskonale znają z punktu widzenia naukowego i badają przez ostatnie kilkadziesiąt lat po to, aby te preparaty teraz skutecznie wdrożyć do użycia" – zapewnił łódzki naukowiec.

"To nie jest novum. Nie jest tak, że my nie jesteśmy w stanie przewidzieć potencjalnych konsekwencji działania szczepionki. Jako naukowcy, wobec każdego patogenu, zastanawiamy się, jak do niego podejść, aby być jak najbardziej skutecznym z zastosowaną szczepionką" – podkreślił profesor Banach.

Czytaj więcej:

WHO ostrzega: Szczepionki nie oznaczają końca pandemii

Szczepionka na Covid-19 również dla dzieci? Pfizer bada 12-latków

Mieszkańcy UK otrzymają fizyczny dokument potwierdzający zaszczepienie

"Lancet": Brytyjska szczepionka na Covid-19 skuteczna w 70 proc.

Covid-19: Brytyjczycy sprawdzą, czy dwie szczepionki są skuteczniejsze niż jedna

Regulator w UK: Osoby z alergiami nie powinny przyjmować szczepionki

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement