Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prochy Stephena Hawkinga spoczną obok grobów Newtona i Darwina

Prochy Stephena Hawkinga spoczną obok grobów Newtona i Darwina
Znany naukowiec spocznie w Westminster Abbey. (Fot. Getty Images)
Zmarły 14 marca światowej sławy astrofizyk Stephen Hawking zostanie pochowany w Westminster Abbey - poinformowało londyńskie Opactwo Westminsterskie. Jego prochy spoczną obok grobowców Isaaca Newtona i Charlesa Darwina.
Reklama
Reklama

Dziekan Westminster Abbey dr John Hall stwierdził, iż “to absolutnie trafne, by prochy profesora Stephena Hawkinga spoczęły w opactwie, w pobliżu innych naukowców".

“Wierzymy, iż to ważne, by nauka i religia wspólnie poszukiwały odpowiedzi na największe pytania o tajemnice życia i wszechświata. W opactwie spoczywają słynni naukowcy, w tym Izaak Newton, pochowany w 1727 roku, Karol Darwin w 1882 roku, fizyk atomowy Ernest Rutherford w 1937 roku oraz Joseph John Thomson w 1940 roku” - wylicza dr Hall.

Stephen Hawking dożył 76 lat. Uczony cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Choć w czasie pierwotnej diagnozy dano mu 24 miesiące, przeżył z chorobą 50 lat. Był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie, sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Jego książka "Krótka historia czasu" trafiła na listę bestsellerów "Sunday Timesa" i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni.

W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

Jego publiczne wystąpienia, których nie unikał - mimo że mógł porozumiewać się z otoczeniem jedynie za pomocą syntetyzatora głosu - a także książki popularnonaukowe, w których omawiał współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama