Menu

Problemy Polaków z oddaniem głosu. Rząd w UK może zostać pozwany

Problemy Polaków z oddaniem głosu. Rząd w UK może zostać pozwany
Tysiące wyborców bez brytyjskiego paszportu znalazło swoje nazwiska przekreślone na listach osób uprawnionych do głosowania. (Fot. Getty Images)
Grupa praw obywatelskich the3million chce pociągnąć brytyjski rząd do odpowiedzialności po tym, jak tysiące obywateli państw UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym Polacy, nie mogły oddać głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Reklama

Tysiące wyborców bez brytyjskiego paszportu znalazło w czwartek swoje nazwiska przekreślone na listach osób uprawnionych do głosowania w wyborach do PE. Podobnych problemów doświadczyli obywatele Wielkiej Brytanii przebywający za granicą - ich karty do głosowania pojawiły się późno lub wcale, co uniemożliwiło im głosowanie.

Od czwartku reprezentująca obywateli UE grupa the3million została zalana zgłoszeniami od osób, którym odmówiono prawa głosu, a poświęcony doniesieniom o trudnościach z głosowaniami hasztag #DeniedMyVote bił na Twitterze rekordy popularności.

"To dowód na porażkę rządu, komisji wyborczej i lokalnych rad. the3million już przed wyborami ostrzegało o problemach, ale nie podjęto żadnych działań w celu ograniczenia ryzyka" - twierdzą przedstawiciele organizacji.

Teraz, z powodu złamania prawa do głosu, Wielką Brytanię mogą dotknąć konsekwencje prawne. Zarówno the3million, jak i British in Europe (organizacja reprezentująca Brytyjczyków za granicą), zbierają fundusze za pośrednictwem Crowdjustice, aby pociągnąć brytyjski rząd do odpowiedzialności.

"Nie powinniśmy byli być traktowani jak obywatele drugiej kategorii i wzywamy tych, którzy wierzą w sprawiedliwość, aby nas wspierali, rzucając wyzwanie rządowi w sądzie o pozbawienie praw, dyskryminację i brak szacunku obywateli UE w Wielkiej Brytanii i obywateli brytyjskich w UE" - podkreśla współzałożyciel the3million, Nicolas Hatton.

"Nasze prawa do głosowania mają znaczenie, są częścią naszego podstawowego statusu jako obywateli i częścią naszego dziedzictwa prawnego i konstytucyjnego, chronionego prawem UE. prawa" - podsumowuje.

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   27 maja, 09:05

   Rozmawijac duzo nie otrzymali powini ukarac wyrzucich smieci zbierac rowniez placimy podatki Mowiac kazda osoba moze zlorzyc do sadu to jest lamanie praw i ograniczenia czlowieka moze dostac oszkodowanie .

  • Młody
   27 maja, 11:27

   Znowu pis wygrał i platfusy. Jedni sprzedali wszystko niemcom a drudzy izraelowi. Koniec świata pani popiołkowa

  • Adi10
   27 maja, 11:59

   Wiadomo, że Teresa May jest nieprzychylna ludziom z UE więc wolała zeby partia Brexitu zwyciężyła niż ludzie z UE głosowali przeciw niej i innym za brexitem.. To oszustwo te utrudnianie w rejestracji i oddaniu głosów i powinna za to odpowiedzieć jak cały rząd..

  • Gnom
   27 maja, 23:57

   Wystarczyło że jesteś rezydentem uk tzn mieszkasz 3 lub 5lat żeby zajestriwac się do wyborów tak stanowi prawo. Potem Otrzymasz potwierdzenie. Osoby które nie są zgłoszone do urzędu kansil w miejscu zamieszkania, również są pozbawione prawa do głosowania. Wystarczy przeczytać prawo Unii Europejskiej, a nie wylewa kubeł zimnej wody na brytoli. Do głosowania nie potrzebny jest dokument id tylko karta wyborcza, która przychodzi poczta. Ludziom wydaje się ze padli ofiarami oszustwa a prawda jest taka że nikt nie czyta i nie wypełnia wniosków bo ma to w d.... e. Więc do kogo te żale..... 😂

  • Ula
   28 maja, 10:10

   Gnom może Ty nie czytasz ale my owszem i chodzimy na wszystkie wybory, 7 maja po południu dostaliśmy listy z datą 22 kwietnia że jak chcemy zagłosować w wyborach do europarlamentu to do 7 maja włącznie mamy wypełnić i odesłać te listy, jak wróciliśmy z pracy to już wszystkie poczty były zamknięte, wrzuciłam listy do skrzynki ale poszły już z datą 8 maja i nie dodali nas do listy bo wysłaliśmy niby za późno, ale za późno to oni celowo te listy wysłało, 16 dni po dacie z samego listu, więc widać tu ich celowe opóźnienie żebyśmy nie mogli głosować

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.12.2019
  GBP 5.080 złEUR 4.285 złUSD 3.866 złCHF 3.926 zł

  Sport


  Reklama