Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prime Minister: No backstop is Brexit without a contract

Prime Minister: No backstop is Brexit without a contract
Celem backstopu jest uniknięcie "twardej" granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną. (Fot. Getty Images)
Removing the so-called a backstop without providing a suitable replacement would equal Brexit without a deal - Ireland's Prime Minister Leo Varadkar said today in Dublin before talking to his British counterpart Boris Johnson.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Bez uzgodnienia alternatywnych porozumień brak backstopu jest dla nas równoznaczny z brakiem porozumienia" - wskazał Varadkar. "Jedyne, do czego to prowadzi, to opóźnienie o kolejne 14 miesięcy, kolejne 14 miesięcy niepewności dla biznesu, kolejne 14 miesięcy niepewności dla ludzi z północnej i południowej strony granicy. Więc to w ogóle nie jest dla nas atrakcyjne rozwiązane" - dodał.

"To, czego nie możemy zrobić i czego nie zrobimy, i wiem, że to rozumiecie, to zgoda na zamianę gwarancji prawnej na obietnicę" - zaznaczył Varadkar. Jego zdaniem, po Brexicie bez umowy Londyn i Bruksela musiałyby dosyć szybko powrócić do negocjacji, by zająć się kwestiami praw obywateli, finansów i granicy między Irlandią i Irlandią Płn. Nawet w przypadku zawarcia porozumienia uzgodnienie przyszłej umowy o wolnym handlu będzie "herkulesową" pracą dla Johnsona - ocenił.

Z kolei Johnson podkreślił, że chce osiągnąć porozumienie w sprawie Brexitu 18 października i zapewnił, że podejmowane przez parlament próby zablokowania wyjścia bez porozumienia nie zniechęcają go.

"Tak jak pan, przyjrzałem się uważnie (scenariuszowi) braku porozumienia, oceniłem jego konsekwencje zarówno dla naszego, jak i waszego kraju" - zwrócił się do Varadkara. Zaznaczył, że "dla dobra biznesu, rolników, milionów zwykłych ludzi" wolałby znaleźć porozumienie.

Coraz mniej czasu na wypracowanie porozumienia ws. Brexitu. (Fot. Getty Images)

Irlandzki premier zapewnił, że jest gotowy do wysłuchania propozycji w sprawie zakończenia impasu, jednak obaj liderzy zgodzili się co do tego, że podczas poniedziałkowych rozmów raczej nie dojdzie do przełomu.

Backstop to awaryjne rozwiązanie mające nie dopuścić do przywrócenia twardej granicy między należącą do Unii Europejskiej Irlandią a Irlandią Północną, stanowiącą część Wielkiej Brytanii. Johnson domaga się od strony unijnej renegocjacji porozumienia o Brexicie, w tym usunięcia z niego zapisu o backstopie; UE odmawia.

Backstop przewiduje, że Wielka Brytania pozostałaby po Brexicie w unii celnej z UE, dopóki nie zostanie wypracowane inne rozwiązanie pozwalające uniknąć twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Zacząłby obowiązywać, gdyby Londyn i Bruksela nie zdołały po okresie przejściowym uzgodnić ostatecznego porozumienia o dalszych relacjach albo gdyby to ostateczne porozumienie nie gwarantowało miękkiej granicy.

Irlandia obawia się powrotu twardej granicy. (Fot. Getty Images)

Krytycy obawiają się jednak, że prowizorium mogłoby się w praktyce okazać trwałym mechanizmem i wiązałoby Zjednoczone Królestwo z UE na nieokreślony czas mimo formalnego rozwodu. Samodzielna polityka handlowa byłaby wówczas niemożliwa.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement