Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Prezydent do Polonii w Australii: Wierzę, że będziecie myśleć o powrocie

Prezydent do Polonii w Australii: Wierzę, że będziecie myśleć o powrocie
Spotkanie z prezydentem odbyło się w Keysborough, na przedmieściach Melbourne (na zdj.). (Fot. Thinkstock)
Prezydent Andrzej Duda na dzisiejszym spotkaniu z australijską Polonią w Keysborough podkreślał, że Polska się rozwija, a Polacy są coraz bogatsi. 'Wierzę, że przyjeżdżając do Polski, będziecie mogli z satysfakcją na to patrzeć i myśleć o powrocie' - podkreślał.
Reklama

W drugim dniu swojej wizyty w Australii prezydent spotkał się z miejscową Polonią w kościele w Keysborough, na przedmieściach Melbourne. Wcześniej para prezydencka uczestniczyła w mszy świętej.

"To dla mnie moment wielkiej satysfakcji, że w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości mogę spotkać się z państwem tutaj, po drugiej stronie świata" – mówił Duda na spotkaniu z Polonią. Przypomniał, że w Australii żyje ponad 180 tys. osób pochodzenia polskiego, z czego ponad 56 tys. w stanie Wiktoria, którego największym miastem jest Melbourne.

"Polacy przyjeżdżali tutaj, najczęściej nie do końca dobrowolnie, wygnani z ojczyzny: przez zabory i zaborców, czasem przez biedę, później przez komunistów, zaraz po drugiej wojnie światowej, kiedy żołnierze spod Tobruku i żołnierze z Armii Andersa w zasadzie nie mogli wrócić do Polski, jeżeli chcieli żyć bezpiecznie, bo wiemy, co ich w Polsce czekało. Później w latach 80. emigrowali tutaj ludzie Solidarności, ludzie niepodległościowego podziemia" – przypomniał Andrzej Duda.

Dziękował przedstawicielom Polonii za to, że "będąc tutaj od pokoleń, nadal pozostają Polakami". "Chociaż często jesteście obywatelami Australii, to macie pewnie poczucie dwóch ojczyzn: tej ojczyzny ojców, dziadków i tej waszej tutaj, na antypodach. Dziękuję za to, że wciąż jesteście Polakami, że kultywujecie polskość, że żyjecie w naszych obyczajach i kulturze. Przede wszystkim dziękuję wam za to, że ludzie tutaj szanują Polskę i szanują Polaków" – podkreślił prezydent. Podziękował też polskim nauczycielom i polskim księżom za ich wkład w kultywowanie polskości.

Duda dodał też, że "Polska się rozwija, jest z roku na rok coraz piękniejsza, a Polacy są coraz zamożniejsi, coraz lepiej im się żyje". "Tyle lat komunizmu i popadania w biedę. Z mozołem, ciężko - bo już prawie 30 lat minęło - udaje nam się to jakoś odkręcić, a nie jest to łatwe. Słoną cenę zapłaciliśmy za bezkrwawą rewolucję 1989 roku, bo są instytucje, które jeszcze cały czas trzeba naprawiać i wyganiać z nich komunistów. Ale póki co udaje nam się Polskę odbudowywać" – stwierdził.

Para prezydencka odwiedzi także stolicę Australii - Canberrę. (Fot. Thinkstock)

"Wierzę, że kiedy będziecie państwo przyjeżdżali do Polski w kolejnych latach (...), będziecie mogli z satysfakcją patrzeć i myśleć: Może warto wrócić. Nie ukrywam, że bardzo bym tego chciał" – przyznał Duda. Jak zaznaczył, według szacunków poza granicami kraju żyje około 20 milionów Polaków. "To jest gigantyczny kapitał. Państwo jesteście gigantycznym kapitałem, który nam odpłynął; kapitałem w wielu tego słowa znaczeniach – kapitałem ludzkim i ludźmi z kapitałem" – zauważył prezydent.

Na spotkaniu prezydent wręczył też odznaczenia państwowe zasłużonym obywatelom Polski zamieszkałym w Australii, a także obywatelom Australii zasłużonym w działalności polonijnej.

"Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Australii, za popularyzowanie polskiej kultury i historii" Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Marian Pawlik. Z kolei "za wybitne zasługi w działalności polonijnej, za rozwijanie polsko-australijskiej współpracy gospodarczej" Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został Jerzy Łuk-Kozika.

"Za wybitne zasługi w działalności polonijnej, za popularyzowanie polskiej historii" Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Zdzisław Derwiński, a "za wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej, za działalność polonijną" Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczone zostały Elizabeth Dziedzic oraz Teresa Koronczewska.

"Za zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za działalność na rzecz społeczności polskiej w Melbourne" Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali Sylwia Gręda-Bogusz, Regina Kukla oraz Adam Grabek.

Spotkanie z Polonią w Keysborough było ostatnim punktem wizyty prezydenta w stanie Wiktoria. Dzisiaj wieczorem miejscowego czasu para prezydencka udaje się do Canberry, gdzie jutro zostanie oficjalnie powitana przez gubernatora generalnego Australii Petera Cosgrove’a. Duda spotka się też m.in. z premierem Malcolmem Turnbullem. 

 

  Komentarze


  • Gosc 011
   19 sierpnia 2018, 14:12

   hahaha już to widzę jak wracają to jak z UFO że przyleca obcy :)

  • Nie daleko Damaszku......
   19 sierpnia 2018, 16:17

   Miło jest słyszeć słowa "Wierzę, że będziecie myśleć o powrocie" z ust Polskiego Prezydenta. Wracam do kraju w 2020 r. Pozdrowienia serdeczne dla Polonusów ;-)))

  • Czytelnik anonimowy
   19 sierpnia 2018, 16:39

   Wladca zielonej wyspy , pozwala myslec o powrocie

  • Ggg
   19 sierpnia 2018, 16:53

   Będziemy myśleć jak PiS odejdzie od władzy.Nie chcemy mieszkać w państwie roszczeniowym, pisowskim.

  • Vistula
   19 sierpnia 2018, 17:17

   Ciezko jest powiedziec co to jest panstwo "pisowskie roszczeniowe", ale jak ktos sie go boi to faktycznie niech nie wraca.
   Jak bedzie problem z zostaniem/zyciem w UK po Brexicie to nastawiam sie, ze do tego "roszczeniowego panstwa" tez wroce. To tych, nienawistnych tych takich pisowcow, co to nienawidza konstytucji i susze i tornada sa przez nich... ;-)

  • IDIOTA
   19 sierpnia 2018, 17:43

   Zal wam dupy sciska ze ludzie otrzymuja pomoc od panstwa, np. 500+? Nie przeszkadza wam rozdawnictwo w UK? Pewnie wiekszosc z was wyciaga lapy po benefity w UK. Hipokryci. Zapewne Ci ktorzy najwiecej krzycza ,wyciagaja lapy po benefity w UK.

  • R2
   19 sierpnia 2018, 18:34

   PIS sie skonczyl po odejsciu Szydlo i Macierewicza. Nocna zmiana

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2019
  GBP 4.777 złEUR 4.255 złUSD 3.773 złCHF 3.791 zł

  Sport


  Reklama