Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prezydent USA "osobiście śledzi sprawę koncesji dla TVN"

Prezydent USA "osobiście śledzi sprawę koncesji dla TVN"
Co stałoby się z polsko-amerykańskimi stosunkami, jeśli koncesja dla grupy TVN nie zostałaby jednak odnowiona? (Fot. Getty Images/Wikipedia/Adrian Grycuk)
Prezydent Joe Biden śledzi losy koncesji dla nadawcy - ujawnił w wywiadzie dla 'Rzeczpospolitej' doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet.
Reklama
Reklama

Gazeta w dzisiejszym wydaniu zauważyła, że dyplomata przyjechał do Warszawy w trudnym dla relacji Polski i USA momencie. Stany i Niemcy ogłosiły porozumienie w sprawie warunków zakończenia budowy Nord Stream 2. MSZ uznało je za niewystarczające. Chollet tłumaczył, że po przejęciu władzy Joe Biden wprowadził o wiele dalej idące sankcje na konsorcjum budujące rurę niż Donald Trump; bez skutku.

"Mogliśmy nakładać kolejne restrykcje na Niemcy, ale nawet to nie zablokowałoby Nord Stream 2. Podcięłoby za to relacje transatlantyckie. To byłby prezent dla Władimira Putina" - przekonywał Chollet.

Pytany, czy po rozmowach w Warszawie żywi większą ufność, że problem koncesji dla TVN-u, wolności mediów zostanie rozwiązany pozytywnie, Chollet odparł, że nie chce spekulować, jak to się rozwinie.

"Mogę tylko powiedzieć, jakie przesłanie przekazałem polskim przyjaciołom: to jest priorytet dla Ameryki! Jesteśmy przekonani, że licencja dla TVN, TVN 24 powinna zostać odnowiona. Nie tylko dlatego, że mówimy o amerykańskiej firmie, ale także dlatego, że to dotyczy istoty naszych wartości" - wskazał.

"Prezydent Biden wielokrotnie podkreślał, że w jego odczuciu wśród wyzwań, przed jakimi stajemy, najważniejszym jest starcie demokracji z narastającym autorytaryzmem. Przyszłość fundamentalnych wolności to jądro polsko-amerykańskiego sojuszu. Demokracja ożywia nasze partnerstwo, a jej fundamentem jest wolność prasy" - zaznaczył Chollet.

Na pytanie, co stałoby się z polsko-amerykańskimi relacjami, jeśli mimo wszystko TVN nie otrzymałby odnowienia koncesji, Chollet stwierdził, że może tylko powiedzieć, iż "to przyciąga wiele uwagi w Ameryce, republikanów i demokratów". Dopytywany, czy także samego prezydenta odpowiedział: "Absolutnie". 

Na początku lipca posłowie PiS złożyli projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Czytaj więcej:

W Polsce trwa akcja protestacyjna "Media bez wyboru"

Powrót Tuska do polskiej polityki - były premier wyjaśnia

"Dziennik Gazeta Prawna": Ważą się losy koncesji dla telewizji TVN24

CBOS: Prezydent Duda liderem rankingu zaufania. Za nim Hołownia i Morawiecki

Brytyjski tygodnik: UE będzie żałować prawnej napaści na Polskę

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama