Menu

Prezydent FIFA wzywa do otwarcia stadionów w Iranie dla kobiet

Prezydent FIFA wzywa do otwarcia stadionów w Iranie dla kobiet
Kobiety w Iranie nie mogą uczestniczyć w wielu wydarzeniach sportowych od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku. (Fot. Getty Images)
Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) Gianni Infantino wezwał władze Iranu, aby wypełniły swoje zobowiązania i umożliwiły kobietom oglądanie na stadionach meczów eliminacji mistrzostw świata 2022.
Reklama

Infantino był krytykowany po swojej wizycie w Teheranie w marcu 2018 roku. Obserwował wtedy stołeczne derby, na które nie wpuszczono kobiet. Gdy jednak w listopadzie wrócił do tego miasta na finał Azjatyckiej Ligi Mistrzów, setkom irańskich fanek pozwolono oglądać spotkanie drużyny Persepolis z japońskim zespołem Kashima Antlers.

W liście do szefa Irańskiej Federacji Piłkarskiej Mehdiego Taja prezydent FIFA przypomniał, że 6 czerwca przed towarzyskim meczem reprezentacji Iranu i Syrii kobiety ponownie zostały zatrzymane przed bramami stadionu i "były przetrzymywane przez kilka godzin przez służby bezpieczeństwa".

"Niestety, muszę to powiedzieć, że nie jest to zgodne z zobowiązaniami podjętymi w marcu 2018 roku przez prezydenta Hassana Rouhaniego, gdy zapewniono nas, że wkrótce osiągniemy istotny postęp w tej sprawie" - podkreślił Infantino. Wyraził też nadzieję, że kobiety będą mogły oglądać mecze eliminacji MŚ 2022, które rozpoczną się we wrześniu.

Kobiety w Iranie nie mogą uczestniczyć w wielu wydarzeniach sportowych od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku.

Kilka dni temu FIFA uznała za niewłaściwe usuwanie aktywistów na rzecz praw kobiet w Iranie ze stadionów we Francji, gdzie trwają mistrzostwa świata drużyn kobiecych. Do takiego incydentu doszło w minioną sobotę w Grenoble podczas meczu Kanady z Nową Zelandią.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.10.2019
  GBP 4.970 złEUR 4.279 złUSD 3.841 złCHF 3.885 zł

  Sport


  Reklama