Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prestiżowy miesięcznik poświęcił cały numer Polsce

Prestiżowy miesięcznik poświęcił cały numer Polsce
Fot. Thinkstock
'Polska, Europa bez euro' - pod takim hasłem ukazał się pierwszy w 2014 roku numer prestiżowego włoskiego miesięcznika 'Limes'. Na 200 stronach dokonano analizy polskiej historii i obecnego sukcesu gospodarczego.
Reklama
Reklama
"W duchu niemieckiej gospodarki, ale z własną walutą" - tak opiniotwórcze pismo przedstawia Polskę prawie 10 lat po wstąpieniu do Unii. Wiele miejsca poświęca dobrej sytuacji gospodarczej, nazywając to zjawisko "cudem w Warszawie".

W wywiadzie, opublikowanym na łamach pisma, szef dyplomacji Radosław Sikorski pytany o priorytety polskiej polityki zagranicznej odpowiedział: "Po pierwsze to silna Polska w silnej Unii". Zwrócił uwagę na znaczenie stabilnego systemu euroatlantyckiego i fundamentalnej roli NATO. Jako trzeci priorytet wymienił politykę regionalną, w tym Partnerstwo Wschodnie.

Zapytany o to, czy Polsce jako członkowi UE bardziej odpowiada pozostawanie poza strefą euro, wyjaśnił: "Wejście do strefy euro, fundamentu integracji europejskiej, jest naszym celem strategicznym". Wyraził przekonanie, że aby Polska mogła "z poczuciem bezpieczeństwa" działać w ramach wspólnej waluty, konieczne jest spełnienie dwóch fundamentalnych warunków: definitywne rozwiązanie kryzysu w strefie euro oraz odpowiednie przygotowanie Polski do przyjęcia euro.

Na łamach "Limes" zamieszczono także artykuł publicysty Cezarego Michalskiego "Religia smoleńska", który przybliżył nieznaną praktycznie Włochom dyskusję wokół katastrofy Tu 154M 10 kwietnia 2010 roku. Michalski napisał o "rusofobicznej i antyeuropejskiej" polskiej prawicy, która mówi o zamachu. Dodał, że ultrakonserwatyści liczą na to, że "dzięki temu mitowi, podkreślanemu z emfazą przez Kościół", wygrają następne wybory.

Publicysta dziennika "La Repubblica" Andrea Tarquini, piszący o Polsce od kilku dekad, przedstawia obraz naszego kraju oscylującego między "imperatywami euroatlantyckimi" a pragnieniem roli protagonisty na Wschodzie. "Euro nie jest przeznaczeniem" - dodaje, pisząc o wątpliwościach wokół wspólnej waluty. Zwracając uwagę na ogromne zmiany, jakie dokonały się w Polsce, kładzie nacisk na to, że niewiele rządów w Unii Europejskiej może pochwalić się takimi sukcesami ekonomicznymi i wzrostem gospodarczym, jak gabinet Donalda Tuska.

Znany włoski polonista Luigi Marinelli w tekście "Kim są Polacy" dokonał zaś analizy "polskiej duszy", począwszy od mesjanizmu i sarmatyzmu, na podstawie literatury.

Pismo przybliża też opinie, że iluzją jest to, iż Polska jest strategicznym sojusznikiem USA, czego dowodzi według tej tezy między innymi fiasko planów tarczy antyrakietowej. Włoski publicysta Dario Fabbri zastanawia się, czy prezydent Barack Obama "zdradzi Warszawę z Moskwą".

21 stycznia w Rzymie odbędzie się oficjalna prezentacja specjalnego numeru "Limes" na temat Polski. Udział w niej wezmą byli premierzy Polski i Włoch: Włodzimierz Cimoszewicz i Massimo D'Alema.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama