Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Prestiżowy dziennik medyczny apeluje o legalizację wszystkich narkotyków

Prestiżowy dziennik medyczny apeluje o legalizację wszystkich narkotyków
Czy narkotyki w UK zostaną zalegalizowane? (Fot. Thinkstock)
W prestiżowym dzienniku 'British Medical Journal' (BMJ) opublikowano wezwanie do brytyjskiego rządu, aby zalegalizować wszelkie używki. Jak oceniono, walka z narkotykami nie przynosi żadnych rezultatów poza tym, że z roku na rok pochłania coraz większe kwoty z budżetu.
Reklama

Szacuje się, że na śledztwa związane z nielegalnymi substancjami tylko w ciągu roku wydaje się średnio £400 milionów. W tym samym czasie, jak zauważa redaktor naczelna "BMJ" Fiona Godlee, handlarze narkotykami zarabiają miliardy.

Zdaniem dziennikarki, role te można odwrócić i doprowadzić do tego, aby rząd - dzięki opodatkowaniu substancji odurzających - zarabiał na ich dystrybucji. Rozwiązanie to przyniesie również oszczędności służbie zdrowia - użytkownicy substancji otrzymają sprawdzony produkt z pewnego źródła, a nie zanieczyszczony z ulicy.

Dziennik przytoczył przykład Portugalii, gdzie posiadanie i zażywanie narkotyków jest zdekryminalizowane. W kraju zniknęło większość grup przestępczych i tzw. "czarny rynek", a liczba zgonów związanych z zażywaniem narkotyków spadła do najniższego poziomu w Europie. Zwrócono również uwagę na fakt, że portugalscy lekarze instruują użytkowników substancji odurzających, jak bezpiecznie je zażywać.

Godlee zwróciła również uwagę na sukces legalizacji marihuany USA. "Zamiast prowadzić walkę, może warto dofinansować nasze służby publiczne?" - oceniła. Szacuje się, że opodatkowanie samej tylko marihuany przyniosłoby roczny zysk na poziomie £900 milionów, a sama legalizacja odciążyłaby policyjny budżet o £200 milionów.

W ubiegłym roku policja z okolic Newcastle upon Tyne podjęła się pionierskiego programu, który polega na stworzeniu specjalnych pomieszczeń dla uzależnionych od narkotyków, w którym można zażyć substancję pochodzącą z bezpiecznego źródła w sterylnych warunkach. Podobne pomieszczenia z powodzeniem funkcjonują m.in. w Irlandii czy Norwegii. 

Więcej o samej marihuanie i jej historii w Wielkiej Brytanii dowiesz się z naszego materiału w dziale Czytelnia - "Wszystko co chciał(a)byś wiedzieć o marihuanie w Wielkiej Brytanii".

Dekryminalizacja lub legalizacja ograniczyłyby wpływy "ulicy". (Fot. Thinkstock)

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama