Menu

Premierzy Wielkiej Brytanii Irlandii uzgodnili reset w stosunkach dwustronnych

Premierzy Wielkiej Brytanii Irlandii uzgodnili reset w stosunkach dwustronnych
Premier Irlandii Simon Harris i premier UK Keir Starmer spotkali się w wiejskiej rezydencji brytyjskich premierów. (Fot. Getty Images)
Premierzy Wielkiej Brytanii i Irlandii, Keir Starmer i Simon Harris, uzgodnili we wtorek, że spróbują dokonać resetu w stosunkach między obydwoma państwami, które w ostatnim czasie były nie najlepsze.

Obaj politycy spotkali się we wtorek wieczorem w Chequers, wiejskiej rezydencji brytyjskich premierów. Harris jest pierwszym zagranicznym przywódcą przyjętym przez Starmera, który objął urząd niespełna dwa tygodnie temu, choć irlandzki premier sam ma niewiele dłuższy staż, bo kierowanie rządem przejął na początku kwietnia.

"Z prawdziwą przyjemnością potwierdzam, że reset, o którym mówiłem w kontekście stosunków angielsko-irlandzkich, jest rzeczywisty. Jest w toku i jest znaczący. Rozmawialiśmy o Irlandii Północnej, omawialiśmy kwestie związane z UE i relacjami Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Omówiliśmy też kwestie międzynarodowe związane z Ukrainą i Strefą Gazy. Uzgodniliśmy również wprowadzenie struktury, w ramach której rządy brytyjski i irlandzki co roku organizowałyby szczyt pod przewodnictwem premiera i moim, na którym moglibyśmy skupić się na kluczowych kwestiach" – oznajmił po spotkaniu irlandzki premier.

Poinformował on również, że Starmer przyjął jego zaproszenie do złożenia wizyty w Dublinie 7 września.

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer powiedział z kolei, że oba kraje "przejdą do następnego rozdziału... silniejszych i głębszych relacji". "Bardzo się cieszę, że mam tę bardzo wczesną okazję do tego, co uważam za zresetowanie, wzmocnienie i pogłębienie naszych relacji" – dodał. Obaj premierzy spotkają się ponownie już dzisiaj, podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, który odbędzie się w pałacu Blenheim koło Oxfordu.

W ostatnich kilku latach na stosunkach brytyjsko-irlandzkich negatywnie odbijał się głównie Brexit i będące jego konsekwencją spory brytyjsko-unijne dotyczące handlu z Irlandią Północną.

Jednak w zeszłym roku doszła do tego sprawa przeforsowanej przez poprzedni brytyjski rząd ustawy umożliwiającej amnestię dla sprawców przestępstw popełnionych z pobudek politycznych w czasie konfliktu w Irlandii Północnej, która spowodowała, że Irlandia skierowała skargę przeciw Wielkiej Brytanii do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Wiosną tego roku stosunki pogorszyły się jeszcze bardziej w związku z tym, że nielegalni imigranci, obawiając się, że brytyjski rząd będzie ich deportował do Rwandy, zaczęli przez Irlandię Północną przenosić się do Irlandii, wskutek czego rząd w Dublinie rozważał nawet wysłanie policji na granicę oraz odsyłanie imigrantów z powrotem do Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej:

Irlandia: Napływ nielegalnych imigrantów zagraża otwartej granicy z Irlandią Płn.

Premier Starmer obiecuje reset w relacjach z rządem Szkocji

Brytyjskie media: Premier Starmer zaczął budować relacje z Trumpem

Eksperci: Nowy rząd UK chce usprawnienia relacji z UE, a nie dużych zmian

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 20.06.2025
    GBP 5.0002 złEUR 4.2709 złUSD 3.7067 złCHF 4.5423 zł

    Sport