Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Premier Saksonii skrytykował polski rząd za obowiązek 14-dniowej kwarantanny

Premier Saksonii skrytykował polski rząd za obowiązek 14-dniowej kwarantanny
Kretschmer: "To wielkie nieszczęście, co się tam dzieje". (Fot. Getty Images)
Premier Saksonii Michael Kretschmer skrytykował wczoraj polski rząd za obowiązek 14-dniowej kwarantanny, nałożony na polskich obywateli, którzy wracają z zagranicy do kraju.
Reklama
Reklama

"To wielkie nieszczęście, co się tam dzieje" - stwierdził Kretschmer agencji dpa, odnosząc się do sytuacji mieszkańców pogranicza polsko-niemieckiego. "Uważam, że polski rząd się zagalopował" - skomentował premier Saksonii obowiązek 14-dniowej kwarantanny, nałożony na polskich obywateli, którzy wracają z zagranicy do kraju.

W opinii Kretschmera, dzięki UE granica nie stanowi już końca przestrzeni gospodarczej lub życiowej, a ludzie w regionie przygranicznym przyzwyczaili się do tego i dojeżdżali tam, i z powrotem - do pracy, i do mieszkania. "Rygorystyczne zamknięcie granicy w czasie kryzysu koronawirusowego spowodowało duży problem" - oświadczył.

Polskie władze wprowadziły przepis 27 marca, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wczoraj polski rząd przedłużył obowiązek kwarantanny do odwołania.

Zdaniem premiera Saksonii, "polski rząd się zagalopował". (Fot. Getty Images)

Centrum Informacyjne Rządu przekazało wczoraj, że rozumie sytuację mieszkańców terenów przygranicznych i na początku przyszłego tygodnia Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zajmie się tematem małego ruchu granicznego.

CIR zapewniło, że rząd na bieżąco reaguje na sytuację związaną z epidemią koronawirusa, a także analizuje i ocenia ryzyka związane z wprowadzonymi ograniczeniami. Odnosząc się do małego ruchu granicznego, CIR poinformowało, że "po przeprowadzeniu prac analitycznych dotyczących aktualnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie na podstawie aktualnych informacji z zagranicy, będzie można ocenić ryzyko w tym zakresie i podjąć decyzję, czy otworzyć ten ruch bez obowiązku kwarantanny".

"Niemniej jednak pamiętajmy, że za granicami Polski, np. w Niemczech, mamy do czynienia z dużo trudniejszą sytuacją, jeżeli chodzi o zachorowania. Musimy brać pod uwagę ryzyko związane z możliwością przeniesienia wirusa z zagranicy oraz potrzeby mieszkańców terenów przygranicznych" - oznajmiło CIR w odpowiedzi na pytanie o kwestię ułatwień dla mieszkańców pogranicza polsko-niemieckiego w przekraczaniu granicy w czasie pandemii Covid-19.

Czytaj więcej:

Korek z Niemiec do polskiej granicy ma już 40 km

Niemcy chcą leczyć Polaków. "Przyjaciół poznaje się w biedzie"

Niemcy zaostrzają przepisy na granicy z Polską

Premier Brandenburgii napisał do polskiego rządu w sprawie utrudnień granicznych

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama