Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Premier Norwegii popiera członkostwo Wielkiej Brytanii w EOG

Premier Norwegii popiera członkostwo Wielkiej Brytanii w EOG
"Myślę, że damy sobie radę, jeśli Brytyjczycy dołączą do EOG" - stwierdziła norweska premier. (Fot. Getty Images)
Norweska premier Erna Solberg w rozmowie z 'Financial Times' opublikowanej dzisiaj, poparła członkostwo Wielkiej Brytanii w Europejskim Obszarze Gospodarczym po opuszczeniu UE, oceniając, że takie rozwiązanie mogłoby pomóc przyszłym relacjom handlowym.
Reklama
Reklama

Solberg oceniła, że członkostwo w EOG jest dostępne "na wyciągnięcie ręki", choć przyznała, że wiązałoby się to z "zaakceptowaniem niektórych rzeczy, które były trudnym elementem dyskusji przed Brexitem".

"Myślę, że damy sobie radę, jeśli Brytyjczycy dołączą do EOG. To wzmocni także naszą siłę negocjacyjną i ułatwi dostęp Norwegii do brytyjskiego rynku" - oceniła szefowa rządu.

W ubiegłym tygodniu Izba Lordów zagłosowała za poprawką do ustawy o wyjściu z Unii Europejskiej, która zobowiązałaby brytyjski rząd do uzyskania członkostwa w EOG za cel trwających negocjacji w sprawie Brexitu. Rządząca Partia Konserwatywna zapowiedziała jednak mobilizację w celu odrzucenia zapisu w kolejnym czytaniu w Izbie Gmin.

Norweska premier przyznała jednocześnie, że istnieje "polityczny deficyt" związany z członkostwem w EOG, który polega na tym, że kraje muszą akceptować decyzje podejmowane w Brukseli, nawet jeśli wywołują one kontrowersje w krajowej debacie publicznej.

"Oczywiście, istnieją ograniczenia (wynikające z EOG) i to pokazuje, że małe kraje, jak Norwegia, są zależne od stabilnych reguł, ale nie będę eksponowała tego jako istotnego problemu" - zastrzegła.

Solberg ostrzegła również przed dalszym wzrostem napięcia w relacjach handlowych pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, zaznaczając, że jakakolwiek wojna handlowa mogłaby znacząco dotknąć państwa EOG, które są wewnątrz wspólnego rynku, ale poza unią celną.

Gdy w ubiegłym miesiącu amerykańska administracja nałożyła wysokie cła na stal i aluminium, państwa Unii Europejskiej zostały z nich wyłączone, ale państwa członkowskie EOG - nie.

"To, czego najbardziej się obawiamy, to efekty wtórne: zwiększone napięcia handlowych i wprowadzenie nowego typu barier" - stwierdziła szefowa rządu.

Brytyjski rząd kontynuuje wewnętrzne dyskusje na temat preferowanego przyszłego modelu handlu z Unią Europejską po planowanym wyjściu ze Wspólnoty w marcu 2019 roku. Kolejne posiedzenie rządowego komitetu w tej sprawie zaplanowane jest na najbliższy wtorek.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ub.r. i powinna ją opuścić 29 marca 2019 roku.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama