Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Premier May: Nie ma silniejszego sojuszu niż UK z USA

Premier May: Nie ma silniejszego sojuszu niż UK z USA
Theresa May podkreśliła znaczenie sojuszu brytyjsko-amerykańskiego. (Fot. Getty Images)
Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała wczoraj, że Wielka Brytania pozostanie najsilniejszym sojusznikiem USA, zapewniając, że po wyjściu z Unii Europejskiej kraj wejdzie 'na nowy kurs', a jego 'globalne sojusze będą mocniejsze niż kiedykolwiek'.
Reklama

W przesłanym mediom oświadczeniu Downing Street zaznaczono, że w trakcie rozpoczynającej się w dziś wizyty amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w Wielkiej Brytanii, premier May będzie chciała podkreślić siłę transatlantyckiej relacji, "wskazując, jak bliska jest współpraca w zakresie obrony, bezpieczeństwa i polityki zagranicznej", a także "omawiając nieprzebrane możliwości do pogłębienia więzi w takich obszarach jak handel i wzajemne inwestycje w najbliższych latach".

"Wychodząc z Unii Europejskiej rozpoczniemy wytyczanie nowego kursu dla Wielkiej Brytanii w świecie i nasze globalne sojusze będą mocniejsze niż kiedykolwiek wcześniej" - zapowiedziała May, oceniając, że "nie ma silniejszego sojuszu niż nasza specjalna relacja ze Stanami Zjednoczonymi i nie będzie także w nadchodzących latach".

"Wielka Brytania i Stany Zjednoczone mają unikalnie bliskie partnerstwo w walce o demokrację i globalne bezpieczeństwo, a także podzielamy spojrzenie na świat w przypadku znacznej większości kwestii dotyczących polityki zagranicznej" - kontynuowała brytyjska premier.

Jak zaznaczyła, "nasza relacja w zakresie handlu i inwestycji nie ma sobie równych: jesteśmy największymi inwestorami w swoich wzajemnych systemach gospodarczych i każdego dnia miliony Brytyjczyków idą pracować dla amerykańskich firm w Wielkiej Brytanii, a miliony Amerykanów idą pracować dla brytyjskich firm w Stanach Zjednoczonych".

May zakończyła zapewniając, że jej zdaniem oba kraje "są bezpieczniejsze, bardziej kreatywne i mogą cieszyć się większym dobrobytem, kiedy pracują razem".

Trump i pierwsza dama Melania Trump przylecą dziś do Wielkiej Brytanii z Brukseli, tuż po zakończeniu szczytu NATO. Koszt wizyty amerykańskiego prezydenta szacuje się na 8-10 mln funtów, a w stan gotowości zostaną postawione niemal wszystkie jednostki w Anglii i Walii.

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama