Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Premier Iraku: ISIS pozostaje potencjalnym zagrożeniem

Premier Iraku: ISIS pozostaje potencjalnym zagrożeniem
Zdaniem premiera Iraku, IS będzie próbowało dokonywać kolejnych zamachów, takich jak niedawno na Sri Lance. (Fot. Getty Images)
Tzw. Państwo Islamskie pozostaje potencjalnym zagrożeniem na całym świecie, mimo że jego możliwości zostały zredukowane - oświadczył wczoraj premier Iraku Adel Abd al-Mahdi na konferencji prasowej w Berlinie po rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Reklama

Wyraził przekonanie, że opublikowane w poniedziałek nagranie wideo przywódcy tzw. Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego jest próbą wsparcia dżihadystów i że tzw. Państwo Islamskie będzie próbowało dokonywać kolejnych zamachów, takich jak niedawno na Sri Lance.

Autentyczność nagrania nie jest jeszcze potwierdzona. Jeśli w nagraniu istotnie występuje Bagdadi, to jest to jego pierwsze opublikowane wideo od 5 lat. Bagdadi grozi zemstą za zabijanie i więzienie dżihadystów.

Merkel zaakcentowała, że "nikt nie zakłada, iż tzw. Państwo Islamskie zniknęło po klęskach militarnych, jakie poniosło w Iraku i w Syrii". Dodała, że wskazuje na to także wideo al-Bagdadiego.

Merkel: Nikt nie zakłada, iż tzw. Państwo Islamskie "zniknęło" po klęskach militarnych, jakie poniosło w Iraku i w Syrii. (Fot. Getty Images)

Kanclerz rozmawiała z irackim premierem m.in. o dzieciach niemieckich bojowników tzw. Państwa Islamskiego, które znajdują się w Iraku. Oświadczyła, że o losie tych dzieci należy rozmawiać, rozpatrując indywidualnie każdy przypadek - informuje agencja dpa.

SITE Intelligence, grupa zajmująca się monitorowaniem organizacji ekstremistycznych w mediach, podaje, że al-Bagdadi odniósł się nagraniu do zamachów na Sri Lance z Niedzieli Wielkanocnej, w których zginęło ponad 250 osób, i oznajmił, że były one zemstą za to, że tzw. Państwo Islamskie utraciło kontrolę nad swą ostatnią enklawą, położoną na wschodzie Syrii wioską Baguz.

Została ona odbita pod koniec marca przez dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), które ogłosiły wtedy koniec samozwańczego kalifatu Bagdadiego.

W sierpniu 2018 r. w sieci zamieszczono nagranie dźwiękowe 46-minutowego wystąpienia al-Bagdadiego, co było wówczas pierwszym jego znakiem życia od blisko roku. Wspierane przez USA siły irackie wyparły już wtedy tzw. Państwo Islamskie z Mosulu, gdzie al-Bagdadi ogłosił w 2014 roku samozwańczy kalifat.

Według ostatnich ustaleń irackich władz, Bagdadi może się ukrywać na rozległym pustynnym terenie między Mosulem a syryjską Rakką, nie pozwalającym samolotom bezzałogowym na skryte operacje. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama