Menu

Premier Etiopii laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Premier Etiopii laureatem Pokojowej Nagrody Nobla
Abiy został wyróżniony za "pracę na rzecz osiągnięcia pokoju i współpracy międzynarodowej". (Fot. Getty Images)
Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 rok w uznaniu zasług na rzecz procesu pokojowego między jego krajem i Erytreą - ogłosił dzisiaj w Oslo Norweski Komitet Noblowski.
Reklama

Jak głosi werdykt Komitetu, Abiy został wyróżniony za "pracę na rzecz osiągnięcia pokoju i współpracy międzynarodowej, a w szczególności za zdecydowaną inicjatywę w sprawie rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą".

Etiopia i Erytrea w lipcu 2018 roku wznowiły oficjalne stosunki po latach konfliktu, w tym po wojnie o przebieg granic z lat 1998-2000. Abiy ogłosił amnestię dla więźniów politycznych oraz przyczynił się do demokratyzacji kraju.

"Premier Etiopii w krótkim czasie opracował zasady porozumienia pokojowego, aby położyć kres przedłużającej się i patowej sytuacji między Etiopią a Erytreą. Już na początku powiedział jasno, że chce rozpocząć rozmowy pokojowe" - podkreśliła przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen.

Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego, Berit Reiss-Andersen. (Fot. Getty Images)

Dodała, że Etiopia jest ważnym krajem Afryki, drugim najludniejszym państwem tego kontynentu, z gospodarką kluczową dla regionu.

"Z tego powodu pokój w tym kraju jest szczególnie ważny i działania premiera na rzecz pokoju wpisują się w wolę Alfreda Nobla, który chciał nagradzać działania rozjemcze" - podkreśliła. Abiy był zaangażowany w rozwiązywanie innych konfliktów w regionie, w tym w Sudanie.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres określił wcześniej inicjatywę pokojową premiera Etiopii jako "niesamowity sukces". Dzięki niej, linie lotnicze Ethiopian Airlines mogły wznowić po 20 latach połączenie do Erytrei, dzięki czemu doszło do spotkania rozdzielonych rodzin.

"W tegorocznej Nagrodzie Nobla ważna jest ludzka radość" - oznajmiła Reiss-Andersen.

Wręczenie nagrody odbędzie się w Oslo 10 grudnia.

Czytaj więcej:

Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla

W brytyjskich mediach Tokarczuk w cieniu kontrowersji wokół Handkego

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama